משפחה

פעילות גופנית עשויה לשפר יעילות כימותרפיה לטיפול בסרטן הוושט (Br J Sports Med)

הליכה פעילות גופנית

בחולים עם ממאירות של הוושט אשר הקפידו על פעילות גופנית תועדו שיעורי תגובה גבוהים יותר לטיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי, בהשוואה לחולים שלא הקפידו על פעילות גופנית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת British Journal of Sports Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עוד ועוד עדויות תומכות בחשיבות פעילות גופנית כחלק מהטיפול בחולי סרטן ויש נתונים מניסויים בבעלי חיים המצביעים על שיפור הקטנת נפח הגידול לאחר כימותרפי. נכון להיום, אין עדויות היסטו-פתולוגיות לתועלת דומה בממאירות של הוושט.

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, לא-אקראי, שהשווה בין התערבות פעילות גופנית מובנית במהלך טיפול כימותרפי ניאו-אדג’וונטי וניתוח לעומת טיפול שמרני לחולים עם ממאירות של הוושט. הם השלימו הערכה של הרכב הגוף והפרופיל הביוכימי במספר נקודות זמן. ובחנו את התגובה ההדמייתית והפתולוגית.

מדגם המחקר כלל 21 חולים בזרוע ההתערבות ו-19 חולים בקבוצת הביקורת ומהנתונים עולה כי הפעילות הגופנית לוותה בשיעורים גבוהים יותר של הקטנה של הגידול (75% לעומת 36.8%. בהתאמה, p=0.025) כולל בניתוח מתוקן (יחס סיכויים של 6.57, רווח בר-סמך 95% של 1.52-28.30). עוד תועד שיפור במשלב ירידה בשלב הגידול והקשריות (42.9% לעומת 15.8%, p=0.089) ובמדד מסה ללא שומן (17.8 לעומת 18.7 ק”ג למטר בריבוע בקבוצת ההתערבות ו-16.3 לעומת 14.7 ק”ג למטר בריבוע בקבוצת הביקורת, p=0.026).

עוד מדווחים החוקרים על הבדלים בסמני חסינות (CD-3 ו-CD-8) ודלקת (IL-6, VEGF, IFN-Gamma, TNF-Alpha, MCP-1 ו-EGF).

מהתוצאות עולה כי פעילות גופנית מלווה בנסיגה משמעותית יותר של הגידול והפחתת שלב המחלה והחוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

Br J Sports Med, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים