משפחה

שכיחות גבוהה של הפרעות פסיכיאטרית במבוגרים עם מחלת כליות כרונית (Kidney International Reports)

הפרעות פסיכיאטריות מופיעות בשכיחות גבוהה במבוגרים עם מחלת כליות כרונית בארצות הברית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Kidney International Reports. יתרה מזאת, החוקרים כותבים כי הטיפול בהפרעות פסיכיאטריות עשוי לשפר את תוצאות הטיפול ואיכות החיים של החולים.

במחקר התצפיתי השלימו החוקרים הערכה של מחלות פסיכיאטרית בקרב 152,069 מבוגרים בגילאי 22 שנים ומעלה. המשתתפים סווגו לקבוצת מבוגרים ללא מחלות כרוניות (117,235 חולים), מבוגרים עם היסטוריה של יתר לחץ דם ו/או סוכרת אך ללא מחלת כליות כרונית (32,290 חולים) ומבוגרים שדיווחו על מחלת כליות כרונית (2,544 חולים). הם התבססו על נתוני National Survey on Drug Use and Health לשנים 2015-2019.

ניתוח סטטיסטי שימש להשוואת שיעורי הימצאות כל מחלה פסיכיאטרית, מחלה פסיכיאטרית חמורה, טיפול להפרעות פסיכיאטריות ופערים בטיפול בהפרעות פסיכיאטריות. החוקרים התבססו על מדדים דיכוטומיים להערכת השכיחות של הפרעות פסיכיאטריות, כמו גם טיפול להפרעות פסיכיאטריות ופערים בטיפול.

מהנתונים עולה כי 26.6% מהמשתתפים עם מחלת כליות כרונית סבלו מהפרעה פסיכיאטרית, 7ץ1% מהם סבלו ממחלה פסיכיאטרית חמורה. החוקרים מצאו כי במבוגרים שדיווחו על מחלת כליות כרונית תועד סיכוי גבוה יותר להפרעה פסיכיאטרית, בהשוואה לאלו ללא מחלות כרוניות או חולים עם יתר לחץ דם או סוכרת אך ללא מחלת כליות כרונית. בדומה, באלו שדיווחו על מחלת כליות כרונית תועד סיכוי גבוה יותר לקבלת טיפול להפרעה פסיכיאטרית ולצרכיי טיפול פסיכיאטרי שלא זכו למענה.

ממצאים אלו מעידים על רמות גבוהות של תחלואה פסיכיאטרית ופערים בטיפול הפסיכיאטרי במבוגרים בארצות הברית עם מחלת כליות כרונית. יש להעריך מודלי טיפול משולבים ומקיפים ככלים לניהול הצרכים הרפואיים הרבים של מבוגרים עם מחלת כליות כרונית.

Kidney International Reports 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים