משפחה

עדויות נוספות תומכות בהגנה הקרדיווסקולארית של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (מתוך BMC Endocr Disord)

מנתונים חדשים עולות עדויות לפיהן טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon-Like Peptide) עשוי להפחית את הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם ואירוע מוחי פטאלי או לא-פטאלי, בהשוואה לפלסבו, בחולים עם סוכרת מסוג 2 שלקחו חלק במחקרים להערכת תוצאים קרדיווסקולאריים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההשפעות הקרדיווסקולאריות של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עדיין שנויות במחלוקת ומטרתם הייתה לבחון את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים עם טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Albiglutide, Exenatide, Liraglutide, Semaglutide, Lixisenatide ו-Dulaglutide) בחולים עם סוכרת מסוג 2.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed ו-Embase לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים שפורסמו עד יוני 2019 ובחנו את ההשפעה של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 על אירועים קרדיווסקולאריים בחולים עם סוכרת מסוג 2. התוצאים הקרדיווסקולאריים שנבחנו כללו תמותה עקב מחלות לב וכלי דם, אוטם לבבי פטאלי או לא-פטאלי ואירוע מוחי פטאלי או לא-פטאלי.

הסקירה כללה שישה מחקרים אקראיים ומבוקרים כפלי-סמיות, אשר כללו 52,821 חולים עם סוכרת מסוג 2. מהתוצאות עולה כי הטיפול בתרופות ממשפחת אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 הפחית את הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם (סיכון יחסי של 0.90, רווח בר-סמך 95% של 0.83-0.97) ואת הסיכון לאירוע מוחי פטאלי או לא-פטאלי (סיכון יחסי של 0.85, רווח בר-סמך 95% של 0.77-0.94), בהשוואה לביקורות בקבוצת הפלסבו.

עם זאת, הטיפול בתרופות ממשפחת אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 לא השפיע על הסיכון לאוטם לבבי פטאלי או לא-פטאלי בהשוואה לפלסבו (סיכון יחסי של 0.91, רווח בר-סמך 95% של 0.82-1.01).

ממצאי המחקר מספקים עדויות נוספות התומכות בהשפעה המגנה של אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 במניעת תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ואירועים מוחיים בחולים עם סוכרת מסוג 2.

BMC Endocr Disord, May 12, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים