משפחה

בעקבות פרסום סקר חווית המטופל מכתב גלוי של קבוצת מטופלים הסובלים מכאב כרוני הטוענים שזוכים ליחס מתנשא ומזלזל מצוותי רפואה

מקור :שגב מדיה

 בהמשך לסקר חווית המטופל, התייחסה אנה אמיר העומדת בראש קבוצת מטופלים חולים כרוניים במחלות בהן הכאב הוא שקוף.

“לצערי סקר שביעות הרצון אינו לוקח בחשבון את מיליון החולים הכרוניים המגיעים או נמנעים להגיע למיון בשל יחס מתנשא ומזלזל מצד צוותי הרפואה. כאן המקום לומר כי עייפות החומר, שחיקת צוותי הרפואה והתנאים בבתי החולים היא באחריותו של שר הבריאות, ניצן הורוביץ ומכאן הקריאה שלנו לתקן ולהביא לפרוטוקול טיפול שיטיב עם המטופלים הכרוניים והן עם צוותי הרפואה”

לכבוד: ח”כ ניצן הורוביץ, שר הבריאות                                                                              23 במאי, 2022

כ?ב באייר ה?תשפ?ב

הנדון: יצירת פרוטוקול טיפול בחדרי מיון, עבור טיפול בכאב אצל חולים כרוניים

אני, אנה אמיר ת”ז 308780642, בשמי ובשם קבוצה של מטופלים החולים במחלות כרוניות, אשר מרגישים מידי יום ביומו שהכאב שלהם הוא שקוף, מבקשים להניח על שולחנך בקשה חשובה להחיל פרוטוקול אחיד לטיפול בחולים במחלות כרוניות, הסובלים מכאב בבתי החולים.

בעקבות המחלות מהן אנו סובלים, וחיים איתם יום יום, לעיתים אנו מגיעים למצב שבו הכאבים לא נסבלים, ובעקבות כך אנו מגיעים לחדרי מיון השונים ברחבי הארץ, בתקווה לקבל מזור לכאבינו הקשים.

חשוב לנו להבהיר, אנחנו מגיעים לטיפול בחדר מיון לאחר שניסינו לפני כן טיפולים תרופתיים שונים בבית, טיפולים שלא עזרו ולא הקלו אף לא במעט על הכאבים.

לצערנו הרב, פעם רבות אנו “זוכים” ליחס מזלזל, משפיל ומקומם מהצוות הרפואי, יחס שלעיתים אפילו גובל בהטרדה מצד הגורמים המטפלים ואף ברשלנות רפואית. במקום לתת לנו את הטיפול הדרוש על מנת להפסיק את הכאב הקשה שלנו, במקרים רבים, אחיות ורופאים מזלזלים, מבטלים את התלונות, ולעיתים אפילו נותנים משככי כאבים שניתן להשיג בכל בית מרקחת ללא מרשם רופא.

אנו רוצים להאיר את עיניך למה שקורה בחדרי המיון מקרים רבים בהם הצוות הרפואי מתעד בתיעוד לוקה בחסר של תלונות המטופלים, זמן המענה לכאב הוא ארוך, לא קיים תיעדוף בתור למטופלי כאב ואם לא די בכך, אין מספיק שמירה על פרטיות המטופלים וסודיות רפואית.

בכל יום אנו שומעים סיפורים של חולים כרוניים שונים, סיפורים עצובים, מדכאים ומקוממים מאוד לאחר שניגשו לקבל טיפול רפואי על ידי גורם רפואי.

חשוב לנו להבהיר, אנו מעריכים את עבודת הצוותים הרפואיים ככלל, ואת עבודת הרופאים, האחיות והאחים בפרט, אנו מודעים למצוקת כוח האדם הקיימת בבתי חולים רבים, ועם זאת, לשיפור מצבנו ולמיצוי האפשרויות במקרה של התקף כאבים, אנו מאמינים כי יצירת פרוטוקול רפואי הוליסטי ומותאם לשנת 2022 תסייע לשני הצדדים גם יחד.

בישראל חיים מעל מיליון מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות, שהכאב הוא מנת חלקם, ובהם: פיברומיאלגיה, קרוהן וקוליטיס, סרטן, אנדומטריוזיס, אדנומיוזיס, אהרלס דנלוס, מחלות עצביות, מחלות מפרקים, מחלות עורקים, סוכרת, מיגרנות, פוסט קורונה, כאב כרוני לא מאובחן ועוד שלל מחלות.

על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, כ -2.5% מהאוכלוסייה בישראל, סובלים מפיברומיאלגיה (אנו מאמינים כי אחוז זה אף גדול יותר, שכן לא כל החולים מוכרים על ידי הביטוח הלאומי), ממחקרים שונים עולה כי כ 10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס, נכון לשנת 2021 מעל 50,000 איש סובלים מקרוהן וקוליטיס. 

לא נוכל להתעלם מהעובדה כי נתונים אלו עולים עם השנים, שכן המודעות למחלות עולה וכך נוצר מצב מבורך בו יותר נשים וגברים מאובחנים.

מתוך המצוקה שלנו, אנו פונים אליך בפנייה אישית, על מנת שתורה בהקדם ליצור פרוטוקול מכבד ומסודר עבור חולים כרוניים הסובלים מכאב, הכולל את הסעיפים הבאים:

        שיחה מכבדת ולא מזלזלת, בנוסף לעוצמות הכאב של המטופלים כי כאב הוא סובייקטיבי.

        שמירה על הזכות לפרטיות.

        קבלת מיטה או מקום מכבד שבו המטופל יכול לשבת בנוחות עד לקבלת מענה רפואי ראשוני.

        הפסקת השימוש בסרגל מדד כאב שלא תואם מציאות פיזיולוגית של מטופלי כאב עם מחלות כרוניות.

        רשימת תרופות נרקוטיות אותן ניתן יהיה לקבל במידה של התקף כאבים.

        הסבר על השפעות התרופות שאנו מקבלים.

        קבלת טיפול תרופתי מותאם לדרגת ואופי הכאב.

        סיכום רפואי של הבדיקה ותלונות המטופל במלואה.

נשמח להיפגש באופן אישי איתך, ועם גורמים בכירים רלוונטיים במשרד הבריאות, בכדי לפרט, להסביר, להביא דוגמאות ולקדם את הנושא החשוב הזה.

בברכה,

אנה אמיר

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • ההשפעה של התערבות בצנתור מוחי עם השתלת תומכן לעומת טיפול שמרני בלבד על הסיכון לשבץ מוחי ותמותה במטופלים עם היצרות תוך-גולגולתית סימפטומטית - מחקר ה-CASSISS, מחקר קליני אקראי (JAMA)

  ההשפעה של התערבות בצנתור מוחי עם השתלת תומכן לעומת טיפול שמרני בלבד על הסיכון לשבץ מוחי ותמותה במטופלים עם היצרות תוך-גולגולתית סימפטומטית - מחקר ה-CASSISS, מחקר קליני אקראי (JAMA)

  נתוני מחקר ה- CASSISS (China Angioplasty and Stenting for Symptomatic Intracranial Severe Stenosis) שפורסמו בעיתון JAMA אינם תומכים בצנתור מוחי והשתלת תומכן כתוספת לטיפול שמרני (טיפול תרופתי ואיזון גורמי סיכון) במטופלים סימפטומטיים עם היצרות טרשתית תוך-גולגולתית חמורה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים שמחקרים קודמים הראו נזק או היעדר תועלת כתוצאה מהכנסת תומכן כתוספת לטיפול שמרני במטופלים […]

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הטיפול ב-Myfembree לטיפול בכאב משנית לאנדומטריוזיס (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הטיפול ב-Myfembree לטיפול בכאב משנית לאנדומטריוזיס (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את השימוש ב- Myfembree, טבליה הכוללת משלב Relugolix במינון 40 מ”ג, Estradiol במינון 1 מ”ג ו-Norethindrone Acetate במינון 0.5 מ”ג, לטיפול בכאב בדרגה מתונה-עד-חמורה משנית לאנדומטריוזיס. המומחים מסבירים כי אנדומטריוזיס הינה מחלת כרונית ללא אפשרויות טיפול רבות להקלה על כאב. האישור הנוכחי עשוי לסייע בהגדרה מחדש […]

 • בידוד חברתי ובדידות מלווים בסיכון מוגבר לתמותה, התקפי לב ואירועים מוחיים (J Am Heart Assoc)

  בידוד חברתי ובדידות מלווים בסיכון מוגבר לתמותה, התקפי לב ואירועים מוחיים (J Am Heart Assoc)

  בהצהרה מדעית חדשה מטעם ה-AHA (American Heart Association) שפורסמה בכתב העת Journal of the American Heart Association דווח כי מבוגרים מבודדים חברתית או בודדים מצויים בסיכון מוגבר לאוטם לבבי, אירוע מוחי ותמותה, ללא תלות בגורמי סיכון אחרים. בידוד חברתי מוגדר כמגע בין-אישי לא-תדיר עם אנשים אחרים ובדידות הינה כאשר חש כי הוא לבד או שהקשרים […]

 • מקומו של טיפול שמרני בחולים עם דלקת תוספתן (JAMA Surg)

  מקומו של טיפול שמרני בחולים עם דלקת תוספתן (JAMA Surg)

  במשך עשרות שנים, ניתוח להסרת התוספתן נחשב לטיפול הסטנדרטי במקרים של דלקת חדה של התוספתן, אך טיפול אנטיביוטי ללא-ניתוח מהווה אפשרות בחלק מהחולים. מתוצאות מטה-אנליזה חדשה, שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery , עולה כי במקרים של דלקת תוספתן ללא-סיבוכים, טיפול שמרני עם אנטיביוטיקה מהווה אפשרות בטוחה ויעילה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות […]

 • דיספרוניה בנשים

  דיספרוניה בנשים

  דיספרוניה, או כאבים בקיום יחסי מין, משפיעה מאוד על איכות החיים, על החשק המיני, על מערכות היחסים ועל הדימוי העצמי של כ-15% מהנשים הסובלות ממצב זה. השכיחות הזו עולה בנשים לאחר גיל המעבר עם אטרופיה וולבו-ווגינלית. סביר להניח שקיימת תת-הערכה של שכיחות התופעה, בגלל היסוס של הנשים לדון בכאבים במהלך יחסי מין עם הרופא שלהן. […]

 • משתמשים בקנאביס אינם בסיכון מוגבר לאשפוזים בשל הפרעות נשימתיות (BMJ Open Respiratory Research)

  משתמשים בקנאביס אינם בסיכון מוגבר לאשפוזים בשל הפרעות נשימתיות (BMJ Open Respiratory Research)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMJ Open Respiratory Research עולה כי שימוש בקנאביס אינו מלווה בסיכון מוגבר לפניות לחדרי מיון או אשפוזים על-רקע הפרעות נשימתיות, אם כי קיים סיכון מוגבר לתחלואה, פניות לחדרי מיון או אשפוזים מכל-סיבה בקרב מטופלים אלו. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הקשר בין עישון קנאביס ובין […]

 • שר הבריאות ניצן הורוביץ הכריז היום על אישור רכישה ותפעול מכשיר תא לחץ למרכז הרפואי זיו

  שר הבריאות ניצן הורוביץ הכריז היום על אישור רכישה ותפעול מכשיר תא לחץ למרכז הרפואי זיו

  שר הבריאות ניצן הורוביץ הכריז היום על אישור רכישה ותפעול מכשיר תא לחץ למרכז הרפואי זיו לרווחתם ובריאותם של תושבי הצפון לאחר מאמצים רבים של הנהלת המרכז הרפואי זיו, חברי ועדת הבריאות בכנסת , יו”ר אשכול הרשויות גליל מזרחי וראשי מועצות בצפון אושרה הצבת תא לחץ במרכז הרפואי זיו. שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר במעמד […]

 • איכילוב: נפתח חדר המיון הגדול בעולם

  איכילוב: נפתח חדר המיון הגדול בעולם

    נחנך באיכילוב בית החולים הראשון בישראל לרפואה דחופה ע”ש הפילנתרופ סילבן אדמס, אשר תרם כעשרים ושמונה מיליון דולר למען הקמתו. הוא כולל לראשונה באיכילוב ובעיר תל אביב: טכנולוגיות חדשניות, מסלולים ייעודיים על פי תלונת המטופל, מיון פסיכיאטרי, מרכז “מאור” – חדר אקוטי לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מחלקת אשפוז קצר מועד ואמפי ירוק הכולל כ […]