הבטיחות של Ezetimibe להפחתת רמות שומנים בדם (BMJ Medicine)

הטיפול ב-Ezetimibe מלווה בהבדלים קטנים לכל היותר בתופעות הלוואי או השפעות לא-רצויות של הטיפול התרופתי בהשוואה לפלסבו, טיפול סטנדרטי, או תרופות אחרות להפחתת רמות השומנים בדם, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת BMJ Medicine.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הסכנות הכרוכות בטיפול ב-Ezetimibe בחולים הנדרשים לטיפול להפחתת רמות שומנים בדם. הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרי עוקבה להשוואת Ezetimibe אל מול פלסבו, טיפול בסטנדרטי, או תרופות אחרות להפחתת רמות שומנים בדם בחולים הנדרשים לטיפול לשיפור פרופיל השומנים עם מעקב לאורך לפחות שישה חודשים.

הסקירה כללה 48 מחקרים מבוקרים עם 28,444 משתתפים (חציון משך מעקב של 34 שבועות) וארבעה מחקרים תצפיתיים עם 1,667 משתתפים (חציון משך מעקב של 282 שבועות). מטה האנליזה של מחקרים אקראיים הדגימה בדרגת וודאות מתונה-עד-גבוהה כי Ezetimibe אינו מלווה בסיכון מוגבר לממאירות, שברים, הפסקת טיפול עקב כל תופעת לוואי, תופעות לוואי גסטרואינטסטינאליות שהובילו להפסקת טיפול, כאבי שרירים שהובילו להפסקת טיפול, אירועים נוירו-קוגניטיביים, או הופעה חדשה של סוכרת.

מהסקירה של המחקרים התצפיתיים עלו ממצאים דומים.

לא זוהו השפעות משמעותיות בתתי-קבוצות שונות, כולל במחקרים עם מעקב קצר יותר לעומת מעקב ארוך יותר.

החוקרים מסכמים וכותבים כי הטיפול ב-Ezetimibe מלווה בהבדלים קטנים, אם בכלל, בפרופיל תופעות הלוואי או השפעות לא-רצויות, בהשוואה לפלסבו, טיפול סטנדרטי, או תרופות אחרות להפחתת רמות שומנים בדם.

BMJ Medicine 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה