משפחה

שיפור גדול יותר בצפיפות העצם עם מתן Romosozumab לפני טיפול נוגד-ספיגה בנשים עם אוסטיאופורוזיס (Osteoporos Int)

אוסטיאופורוזיס

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Osteoporosis International עולה כי עליה ממוצעת גדולה יותר בצפיפות העצם ובשיעורי התגובה של צפיפות העצם תועדה כאשר Romosozumab (איבניטי) ניתן לפני, במקום אחרי טיפול נוגד-ספיגה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם רצף הטיפול משפיע על התגובה ל- Romosozumab ובחנו את ההשפעה על צפיפות העצם בעקבות מתן Romosozumab לפני או אחרי טיפול נוגד-ספיגה ב-Alendronate או Denosumab. הם בחנו את הנתונים ממחקרים בהם Romosozumab ניתן לפני טיפול נוגד-ספיגה (ARCH, FRAME) או לאחר טיפול נוגד-ספיגה (STRUCTURE, מחקר Phase 2 Extension).

החוקרים בחנו את אחוז השינוי בצפיפות העצם בכלל ירך ועמוד-שדרה מותני ואת שיעורי התגובה (שיפור של לפחות 3% ו-6% בצפיפות העצם) לאחר שנה ולאחר שנתיים (למעט מחקר STRUCTURE עם נתונים זמינים רק לאחר שנה אחת).

כאשר Romosozumab ניתן כטיפול הראשוני למשך שנה אחת במחקרי ARCH ו-FRAME, צפיפות העצם בכלל ירך עלתה ב-6.2% ו-6.0%, בהתאמה, וצפיפות העצם בעמ”ש מותני עלתה ב-13.7% ו-13.1%, בהתאמה. כאשר Romosozumab ניתן למשך שנה אחת לאחר Alendronate (מחקר STRUCTURE) או Denosumab (מחקר Phase 2 Extension), צפיפות העצם בכלל ירך עלתה ב-2.9% ו-0.9%, בהתאמה, וצפיפות העצם בעמ”ש מותני עלתה ב-9.8% ו-5.3%, בהתאמה.

לאחר שנתיים, צפיפות העצם בכלל ירך ובעמ”ש מותני עלתה ב-7.1% ו-15.2% עם Romosozumab/Alendronate, 8.5% ו-16.6% עם Romosozumab/Denosumab ו-3.8% ו-11.5% עם Denosumab/Romosozumab, בהתאמה.

שיעור גדול יותר של חולים השיגו שיפור של לפחות 6% בצפיפות העצם כאשר Romosozumab ניתן תחילה, בפרט בכלל ירך, בהשוואה לסדר הטיפול ההפוך (69% לאחר Romosozumab/Denosumab; 15% לאחר Denosumab/Romosozumab).

ממצאי המחקר תומכים בסברה כי טיפול ראשוני ב- Romosozumabולאחר מכן מתן נוגד-ספיגה יוביל לתוצאות טובות יותר, בהשוואה לסדר טיפול הפוך.

Osteoporos Int. 2022 Jun;33(6):1243-1256

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים