משפחה

טיפול להפחתת מתחים עשוי להפחית את הסיכון לסוכרת מסוג 2 לאחר סוכרת הריונית (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society)

טיפול מוקדם להפחתת מתחים ותסמיני דיכאון לאחר-לידה בנשים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת הריונית עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אבחנה של סוכרת הריונית מלווה בסיכון מוגבר משמעותית לתסמיני דיכאון לאחר-לידה, העלולים לפגוע בתפקוד היומיומי של הנשים. בנשים עם סוכרת הריונית ישנה חשיבות גדולה עוד יותר להקפדה על אורח חיים בריא במטרה למנוע התפתחות סוכרת מסוג 2.

החוקרים בחנו גורמים הקשורים עם תסמיני דיכאון לאחר-לידה בנשים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת הריונית. מדגם המחקר כלל 81 נשים (גיל ממוצע של 32.6 שנים; 51.4% לבנות) ממחקר Balance after Baby Intervention Study, אשר היה מחקר אקראי בן שנתיים שנערך בין 2016 ו-2019.

לפני ההקצאה האקראית, החוקרים בחנו את תסמיני דיכאון לאחר-לידה ודחק באמצעות מדד EPDS (Edinburgh Postpartum Depression Scale) ומדד PSS-10 (Perceived Stress Scale), בהתאמה, בביקור שהושלם שישה שבועות לאחר הלידה. הם גם מדדו את מדד מסת הגוף באותו ביקור והנשים דיווחו על משקל הגוף לפני ההיריון, אשר שימוש לחישוב מדד מסת הגוף לפני היריון (ממוצע של 29.8 ק”ג למטר בריבוע).

בביקור לאחר-לידה, 19% מהנשים הציגו תסמיני דיכאון לאחר-לידה ו-53% סבלו מדחק בדרגה בינונית-עד-גבוהה. מניתוח סטטיסטי עלה כי רק תחושת הדחק (יחס סיכויים של 14.5, רווח בר-סמך 95% של 4.2-49.9) ואבחנה של סוכרת הריונית בהריון ראשון (יחס סיכויים של 0.342, רווח בר-סמך 95% של 0.117-0.997) ניבאו תסמיני דיכאון לאחר-לידה.

הערכת תחושת הדחק בשלב מוקדם לאחר-לידה מהווה יעד חשוב להתפתחות או התאמת התערבויות לשינוי אורחות חיים למניעת סוכרת מסוג 2 בנשים עם אבחנה לאחרונה של סוכרת הריונית.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Endocrine Society

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים