משפחה

טיפול ב-Dupilumab משפר איכות ורצף שינה במבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס (Br J Dermatol)

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול ב- Dupilumab(דופיקסנט) עשוי להביא לשיפור איכות השינה ולהפחית את מספר היקיצות במהלך הלילה בשל כאב או גרד בקרב חולים עם אטופיק דרמטיטיס.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפרעות שינה מהוות את אחד התסמינים הבולטים של אטופיק דרמטיטיס, בעיקר בשל גרד לילי, עם פגיעה ביכולת הירדמות ושמירה על שינה לאורך זמן, המובילות לישנוניות במהלך היום, תחושת עייפות עם ירידה ביצרנות ופגיעה באיכות החיים.

במחקר DUPISTAD (או Dupilumab Effect on Sleep in AD Patients) בשלב 4, החוקרים בחנו את השפעות הטיפול ב- Dupilumab על השינה במבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס, כמו גם תוצאים אחרים לפיו דיווח החולים והמטפלים.

מדגם המחקר כלל 188 חולים שחולקו באקראי לקבלת Dupilumab (127 חולים) בזריקה תת-עורית אחת לשבועיים או פלסבו (61 חולים) למשך 12 שבועות. במסגרת המחקר הותר לחולים לקבל במקביל טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים.

מהתוצאות עולה כי השיפור במדד שינה מספרי היה גדול יותר משמעותית בזרוע Dupilumab לעומת זרוע הפלסבו, עם הבדל בממוצע ריבועים פחותים של 15.5%- (p<0.001) לאחר 12 שבועות, קרי, באלו שטופלו ב- Dupilumab תועד שיפור של 47.7% בשינה, בעוד שבחולים בזרוע הפלסבו תועד שיפור של 33% (p<0.001).

מנתוני יומני שינה לאחר 12 שבועות עלה עוד כי שיעור נמוך יותר של חולים תחת Dupilumab התעוררו באמצע הלילה עקב תסמיני אטופיק דרמטיטיס, בהשוואה לחולים בזרוע הפלסבו, עם שינויים ממוצעים מתחילת המחקר של 1.5 ו-0.9-, בהתאמה.

לאחר 12 שבועות, בקרב מטופלים ב- Dupilumab תועדה גם פחות ישנוניות לפי מדד Epworth Sleepiness Scale, בהשוואה לחולים בזרוע הפלסבו (שינוי ממוצע מתחילת המחקר של 4.1- לעומת 1.3-, p<0.001).

עוד מדווחים החוקרים על שיפור בסימנים ותסמינים קליניים עם Dupilumab לעומת פלסבו, כאשר חולים בזרוע ההתערבות השיגו שינוי גדול יותר מתחילת המחקר לעומת פלסבו (37.8- לעומת 20.6-, p<0.001). שינוי זה מתחילת המחקר הביא לשינוי בדרגת חומרת המחלה בחולים שטופלו ב- Dupilumab מדרגה חמורה לקלה.

יתרה מזאת, הטיפול ב- Dupilumab הוכח כבטוח יותר מפלסבו, כאשר רק 56.7% מהמטופלים ב- Dupilumab חוו אירוע חריג על-רקע הטיפול התרופתי, בהשוואה ל-67.2% מהחולים בזרוע הפלסבו. תופעות הלוואי המדווחות הנפוצות ביותר כללו זיהומים, הפרעות במערכת העצבים המרכזית, הפרעות ברקמה תת-עורית/עור, כאשר רובן נחשבו בדרגה קלה או בינונית.

הטיפול ב- Dupilumabשיפר משמעותית את רצף ואיכות השינה, לצד הפחתת ישנוניות בשעות היום, תסמיני גרד וסימנים ותסמינים אחרים של אטופיק דרמטיטיס, לצד שיפור איכות החיים במבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס בדרגה בינונית-עד-חמורה לעומת פלסבו. השיפור עם התחלת טיפול ב- Dupilumab הופיע החל משבועיים לאחר התחלת הטיפול ונמשך לאורך תקופת המחקר.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות של Dupilumab לשיפור איכות ורצף השינה בחולים עם אטופיק דרמטיטיס.

Br J Dermatol, Aug 2023

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה