משפחה

טיפול תוך-אפי ב-Esketamine עדיף על Quetiapine בשחרור-ממושך לטיפול בדיכאון חמור (N Engl J Med)

דיכאון אישה צעירה

מתן תוך-אפי של Esketamine (ספראבטו) עדיף על Quetiapine (סרוקואל) בשחרור-ממושך כנגד דיכאון עמיד לטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר ESCAPE-TRD שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דיכאון עמיד לטיפול, המוגדר כדיכאון שאינו מגיב לשני טיפולים עוקבים ויותר במהלך אירוע דיכאוני, שיעור החולים בהפוגה הוא נמוך ושיעורי ההישנות גבוהים. כיום אין נתונים אודות היעילות והבטיחות של מתן תוך-אפי של תרסיס Esketamine לעומת הגברת טיפול ב-Quetiapine בשחרור-ממושך, בשילוב עם טיפול מתמשך ב-SSRI (או Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) או SNRI (או Serotonin-Norepinephrine Reuptake Inhibitor), בחולים עם דיכאון עמיד לטיפול.

המחקר בתווית-פתוחה הינו מחקר רב-מרכזי, בשלב 3b, אקראי, שכלל חולים עם דיכאון עמיד לטיפול, אשר חולקו באקראי ביחס 1:1 לקבלת תרסיס אפי של Esketamine במינון משתנה (זרוע Esketamine) או לטיפול ב-Quetipaine בשחרור ממושך (זרוע Quetiapine), שניהם ניתנו בשילוב עם SSRI או SNRI.

התוצא העיקרי של המחקר היה הפוגה, אשר הוגדרה כמדד MADRS (או Mongomery Asberg Depression Rating Scale) של עד 10 נקודות לאחר שמונה שבועות. התוצא המשני העיקרי היה שיעור החולים ללא הישנות מחלה לאחר השגת הפוגה לאחר שמונה שבועות.

מדגם המחקר כלל 336 חולים שטופלו ב- Esketamine ו-340 חולים שטופלו ב-Quetiapine. שיעור גבוה יותר של מטופלים ב- Esketamine לעומת מטופלים ב-Quetiapine היו בהפוגה לאחר שמונה שבועות (27.1% לעומת 17.6%, p=0.003) ולא פיתחו הישנות דיכאון לאחר 32 שבועות (21.7% לעומת 14.1%).

לאחר 32 שבועות מעקב, שיעור החולים בהפוגה היה גבוה יותר בקרב מטופלים ב- Esketamine לעומת מטופלים ב-Quetiapine. יתרה מזאת, בקרב מטופלים בתרסיס אפי של  Esketamineתועדו תוצאות טובות יותר מבחינת שיעורי תגובה לטיפול ושינוי במדד MADRS.

פרופיל תופעות הלוואי תאם לפרופיל הבטיחות המוכר של Esketamine.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם דיכאון עמיד לטיפול, משלב תרסיס אפי של Esketamine עם SSRI או SNRI נמצא עדיף על מתן Quetiapine בשחרור-ממושך בשילוב עם SSRI או SNRI עם שיעורי הפוגה גבוהים יותר לאחר שמונה שבועות.

N Engl J Med, Oct 5, 2023

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה