משפחה

הפרעה בפעילות גל דלתא במהלך שינה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם (J Am Coll Cardiol)

הפרעה בפעילות גל דלתא במהלך שינה עשויה לשמש כסמן לזיהוי חולים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם ותמותה קרדיווסקולארית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

צוות חוקרים בינלאומי ביקש לבחון את פעילות גל דלתא בזמן שינה באמצעות בדיקות שינה שהושלמו ב-4,058 משתתפים במחקר Sleep Heart Health Study וב-2,193 משתתפים במחקר Osteoporotic Fractures in Men Study Sleep Study.

לאורך 11 שנות מעקב אחר משתתפים במחקר SHHS זוהו 729 חולים עם היארעות מחלה קרדיווסקולרית ו-192 משתתפים הלכו לעולמם עקב מחלה קרדיווסקולארית. לאורך מעקב של 15.5 שנות מעקב במחקר MrOS, 547 משתתפים אובחנו עם מחלה קרדיווסקולרית ו-391 חולים הלכו לעולמם עקב מחלות לב וכלי דם.

מניתוח סטטיסטי רב0משתני עלה כי אנטרופיה נמוכה יותר של גל דלתא במהלך השינה לוותה בסיכון מוגבר למחלת לב כלילית (יחס סיכון של 1.46 במחקר SHHS ויחס סיכון של 1.79 במחקר MrOS), תחלואה קרדיווסקולארית (יחס סיכון של 1.60 במחקר SHHS ויחס סיכון של 1.43 במחקר MrOS) ותמותה קרדיווסקולארית (יחס סיכון של 1.94 במחקר SHHS ויחס סיכון של 1.66 במחקר MrOS) לאחר תקנון למשתנים שונים.

מהנתונים עולה כי אנטרופיה נמוכה של גל דלתא ניבאה את הסיכון הקרדיווסקולארי ארוך הטווח והדגימה תוצאות טובות יותר ממדדים קונבנציונאליים להערכת איכות שינה, דוגמת יקיצה לאחר תחילת שינה, מדד ערנות ויעילות שינה.

החוקרים מסבירים כי פעילות גל דלתא הינה מאפיין מרכזי של שינה עמוקה, הקשורה בקשר משמעותי עם איכות שינה. הממצאים מעידים כי אנטרופיה נמוכה של גל דלתא, סמן להפרעה בפעילות גל דלתא, עשויה לשמש כסמן מבטיח להפרעה בשינה עמוקה.

J Am Coll Cardiol, April 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה