גינקולוגיה

בית החולים הציבורי אסותא אשדוד בתוצאות מחקר חדש: כמות הנוגדנים בתינוקות שנולדו לנשים לאחר חיסון גבוהה משמעותית (פי 3) לעומת תינוקות שנולדו לנשים לאחר החלמה

עוד עולה מהמחקר, בשני המקרים רמת הנוגדים אצל התינוקות הייתה גבוהה (בכ- 50%) מאשר אצל האם.
 בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מפרסמים היום מחקר שבדק האם חיסון האם ההרה עוד בשלבים מוקדמים של ההיריון יכול להקנות הגנה גם לילוד ע”י העברת נוגדנים דרך שליה.
המחקר ביקש לבדוק נוכחות נוגדנים ל covid-19 בדם טבורי של ילודים בהשוואה לדם האם וכן בדגימות חלב האם.
במחקר השתתפו 40 נשים, 28 מחוסנות ו 12 מחלימות, הזמן הממוצע בין החיסון ללידה היה כשלושה חודשים.
בבדיקת נוגדנים ל- anti-N המעידים על הדבקה בווירוס נמצא שכל המחלימות אכן חלו בווירוס הקורונה. מצד שני בקבוצת המחוסנות היו שתי נשים (7.1%) שחלו בווירוס ללא ידיעתן.
בבדיקת נוגדנים לחלבון ה- SPIKE של הווירוס אשר מהווים את הנוגדנים המגנים מפני הדבקה, נמצאו ערכי נוגדנים גבוהים יותר בקבוצת המחוסנות בהשוואה לקבוצת המחלימות.
בבדיקת דם טבורי בלידה (למעשה דם של הילוד אשר נלקח מחבל הטבור לאחר הפרדתו) נמצא כי יש העברה משמעותית של נוגדנים דרך השליה אל העובר.
רמת הנוגדנים בילודים הייתה גבוהה בכ 50% מהרמה בדם האם גם במחוסנות וגם במחלימות בשל רמה גבוהה יותר של נוגדנים אצל מחוסנות רמת הנוגדנים של ילודים למחוסנות הייתה גבוהה פי 3 בהשוואה לילודים של מחלימות.

מוביל המחקר פרופ’ ערן ברזילי מנהל יחידת אולטרסאונד נשים ויולדות ביה”ח הציבורי אסותא אשדוד : “במחקר מצאנו שבנשים מחוסנות לקורונה יש העברה יעילה יותר של נוגדנים מדם האם אל העובר במהלך ההיריון לעומת נשים לאחר החלמה. כך שחיסון לקורונה מקנה הגנה גם לתינוק בחודשי חייו הראשונים. נשים אל תחששו, תתחסנו.”

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים