גינקולוגיה

הלל יפה: ”ניתוחים גינקולוגים בשיטה חדשנית – ללא חתכים” (הודעת הלל יפה)

במרכז הרפואי הלל יפה החלו לבצע ניתוחים גינקולוגים להוצאת רחם, שחלות, חצוצרות וציסטות, בגישה כירורגית חדשנית- לפרוסקופיה דרך הנרתיק, ללא צורך בחיתוך של דופן הבטן. היתרונות: ניתוח בטוח עם פחות סיבוכים, החלמה מהירה יותר ואשפוז קצר יותר. פרופ’ אילן ברוכים, מנהל מחלקת נשים וגינקו- אונקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה, מסביר על השיטה ויתרונותיה.

אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה החל לבצע לאחרונה ניתוחים גינקולוגים בשיטה זעיר פולשנית חדשנית המכונה “vNOTES”- (Vaginal Natural orifice Transluminal Endoscopic Surgery). טכנולוגיה זו מאפשרת גישה לחלל הבטן דרך פתחי גוף טבעיים (נרתיק במקרה של כירורגיה גינקולוגית), ללא ביצוע חתכים בדופן הבטן כלל. בשיטה הישנה ניתוחים אלה נעשו בגישה “פתוחה” דהיינו, המנתחים נאלצו לבצע חתך גדול בדופן הבטן באורך של 10-15 ס”מ. במהלך שנות ה- 90 חל מהפך בניתוחים הגינקולוגים ואלו החלו להתבצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה), המצריכה ביצוע של 3-4 חתכים קטנים בדופן הבטן, דרכם מוחדר הציוד הנדרש יחד עם מצלמה. בהמשך פותחו שיטות נוספות לביצוע לפרוסקופיה בחתך אחד דרך הטבור, ניתוח שמבוצע כיום גם במרכז הרפואי הלל יפה ובבתי חולים נוספים.

“השיטה החדשנית למעשה מהווה קפיצת מדרגה רפואית וטכנולוגית משמעותית, ומאפשרת לבצע ניתוח לכריתת רחם וניתוחים נוספים כאמור, ללא חתכים כלל. הניתוח כולו מבוצע בגישה נרתיקית, בעזרת מצלמה ומכשור מיוחד”, מסביר פרופ’ אילן ברוכים, מנהל מחלקת נשים וגינקו-אונקולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה. את השיטה למד פרופ’ ברוכים בבלגיה על ידי המנתח המנוסה ביותר בעולם בשיטה זו, פרופ’ Jan Baekelandt , אחד ממפתחי ומובילי הגישה, אשר צברה ניסיון רב בניתוחים שונים כולל כריתות רחם, שרירנים וטיפול בהריונות חוץ רחמיים.

לשיטה זו מספר יתרונות ברורים על פני השיטות האחרות. האמצעים המתקדמים שיש ברשות המנתח מספקים לו נקודת מבט רחבה ואופטימלית לכריתת רחם בטוחה, עם מינימום כאבים, דימומים וסיבוכים. כמו כן הכריתה של האיברים נעשית בגישה וגינלית, ללא כל הצטלקות  על העור. בנוסף העובדה שהחדירה לחלל הבטן והאגן אינה מבוצעת דרך דופן הבטן, מפחיתה את הסיכוי לפגיעה בכלי דם גדולים ובמעיים, בעיקר בקרב נשים שעברו ניתוחי בטן או אגן קודמים, כיוון שבמצבים אלה קיים סיכון גבוה לנוכחות ‘הידבקויות’ בין דופן הבטן לאברים הפנימיים, מה שמגביר את מידת הסיכון בניתוח. בשיטה החדשה לעומת זאת, אנו למעשה עוקפים את האזור הבעייתי וחודרים ישירות אל חלל האגן.

ניתוחים מורכבים אלה נעשים ב”הלל יפה” על ידי פרופ’ ברוכים וד”ר בני פיינר, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת אגן, שהשתתף בקורס הרשמי הראשון שנערך בישראל ללימוד השיטה החדשה. “ביצענו מספר ניתוחים של כריתות רחם, שחלות וחצוצרות בשיטה זו והתוצאות היו משביעות רצון. הניתוחים עברו בהצלחה, זמן ההתאוששות היה מהיר יותר, שיעור הדימומים היה נמוך, משך האשפוז היה קצר יותר וגם המטופלות הביעו שביעות רצון גבוהה לאחר הניתוח”, מציין פרופ’ ברוכים.

ניתוחים המתאימים באופן ‘קלאסי’ להיות מבוצעים בשיטה זו כוללים בין היתר, כריתת רחם שאינו מוגדל במיוחד (לדוגמא עקב דימום ווסתי מוגבר או מצב טרום ממאיר ברחם או בצוואר הרחם), כריתת שחלות ואו חצוצרות בנשים עם סיכון גנטי מוגבר לחלות בסרטן של איברי הרבייה, כריתת חצוצרות לצורך מניעת הריון תמידית (במקום קשירת חצוצרות שהייתה נהוגה בעבר), ניתוח לטיפול בצניחת אברי האגן ועוד.

לסיכום, מסביר פרופ’ ברוכים: “ה- vNOTES הינה טכניקה פורצת דרך בתחום הכירורגיה הזעיר פולשנית. מדובר בשיטה בטוחה עם תוצאות מיטביות, המשמשת כיום לניתוחים גינקולוגים שונים, קרי כריתת רחם, חצוצרות, שחלות וכן לתיקון של צניחת קירות הנרתיק”. 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה