המטולוגיה

שיעורי תגובה חסרי תקדים עם טיפול מוקדם בארבע תרופות כנגד מיאלומה נפוצה (JAMA Oncol)

תוספת Daratumumab לטיפול שבועי במשלב של שלוש תרופות לטיפול בחולים עם אבחנה חדשה של מיאלומה נפוצה לוותה בשיעורי תגובה גבוהים מאוד, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Oncology.

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות והבטיחות ש משלב Carfilzomib-Lenalidomide-Dexamethasone-Daratumumab בחולים עם אבחנה חדשה של מיאלומה נפוצה, בהעדר טיפול במינון גבוה של Melphalan והשתלת מח עצם עצמית.

המחקר כלל חולים עם אבחנה חדשה של מיאלומה נפוצה שגויסו בין תחילת אוקטובר בשנת 2018 ועד אמצע נובמבר בשנת 2019. חציון משך המעקב מתחילת הטיפול עמד על 20.3 חודשים. התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי מחלה שיירית מינימאלית, טיפול במינון גבוה של Melphalan והשתלת מח עצם עצמית.

מדגם המחקר כלל 41 חולים (גיל חציוני של 59 שנים, טווח, 30-70 שנים), כאשר כמחציתם (49%) אובחנו עם מיאלומה נפוצה בסיכון גבוה.

תוצא הסיום העיקרי, העדר עדות למחלה שיירית מינימאלית במח העצם), תועד ב-29 מבין 41 חולים (71%) ולכן המחקר הוגדר כמוצלח. חציון מרווח הזמן עד להעדר עדות למחלה שיירית מינימאלית עמד על 6 מחזורי טיפול (טווח, 1-8 מחזורי טיפול).

תוצאי הסיום המשניים שכללו את שיעורי התגובה הכוללים ושיעורי תגובה חלקית טובה מאוד או תגובה מלאה עמדו על 100% (כל 41 החולים) ו-95% (39 מבין 41 חולים), בהתאמה.

לאחר חציון מעקב של 11 חודשים, שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר שנה אחת עמדו על 98% (רווח בר-סמך 95% של 93-100%) ושיעורי ההישרדות הכוללים עמד ועל 100%.

האירועים החריגים הנפוצים בדרגה 3 או 4 כללו נויטרופניה (12 חולים, 27%), פריחה (4 חולים, 9%), זיהום ריאתי (3 חולים, 7%) ועליה ברמות ALT (2 חולים, 4%). לא תועדו מקרי תמותה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי משלב ארבע תרופות לטיפול במיאלומה נפוצה הוביל בשיעורים גבוהים להעדר עדות למחלה שיירית מינימאלית ולשיעורים גבוהים של הישרדות ללא-התקדמות מחלה בחולים עם אבחנה חדשה של המחלה ההמטולוגית.

JAMA Oncol 2021

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים