ביטוח רפואי

אימונים גופניים בבוקר מלווים במדדי מסת גוף והיקף מותניים נמוכים יותר במבוגרים (Obesity)

בקרב מבוגרים שהקפידו על פעילות גופנית בשעות הבוקר תועדו מדדי מסת גוף והיקף מותניים נמוכים יותר, בהשוואה לאלו שערכי אימונים גופניים באמצע היום או בשעות הערב, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Obesity.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנה תועלת לפעילות גופנית בכל שעה של היום, אך אין נתונים אודות הזמן הטוב ביותר לביצוע אימונים גופניים. הם אספו נתונים ממדי האצה של 5,285 מבוגרים בגילאי 20 שנים ומעלה שלקחו חלק בסקרי NHANES (או National Health and Nutrition Examination Survey) לשנים 2003-2004 ו-2005-2006. המשתתפים נשאו מד האצה בירך ימין למשך שבעה ימים עוקבים לאחר בדיקה באתר. נתוני מדי ההאצה שימשו לסיווג פעילות גופנית כהתנהגות יושבנית, פעילות בעצימות קלה או פעילות גופנית בעצימות מתונה-עד-מאומצת.

על-סמך הנתונים, המשתתפים סווגו לשלוש קבוצות: פעילות גופנית בבוקר (642 משתתפים), פעילות גופנית באמצע היום (2,456 משתתפים) ופעילות גופנית בשעות הערב (2,187 משתתפים), תוך הערכת מדד מסת הגוף והיקף המותניים.

בקרב מבוגרים שענו על היקף פעילות גופנית המומלץ של 150 דקות פעילות מתונה-עד-מאומצת בכל שבוע לא זוהו הבדלים בהיקף פעילות גופנית מתונה-עד-מאומצת בין הקבוצות השונות לפי מועד ביצוע הפעילות הגופנית. בקרב אלו שלא ענו על ההמלצות, היקף פעילות גופנית בעצימות מתונה-עד-אינטנסיבית היה גבוה יותר באמצע היום ובערב, בהשוואה לשעות הבוקר.

במבוגרים שהקפידו על פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-מאומצת בשעות הבוקר תועד מדד מסת גוף ממוצע של 27.4 ק”ג/מ2, בהשוואה למדד מסת גוף של 28.4 ק”ג/מ2 בקרב אלו שערכו פעילות גופנית באמצע היום ומדד מסת גוף ממוצע של 28.2 ק”ג/מ2 באלו שערכו פעילות גופנית בשעות הערב. בקרב אלו שערכו אימונים בבוקר תועד היקף מותניים ממוצע של 95.9 ק”מ, בהשוואה להיקף מותניים ממוצע של 97.9 ס”מ באלו שערכו פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-מאומצת באמצע היום והיקף מותניים של 97.3 ס”מ במבוגרים שערכו פעילות גופנית בשעות הערב.

הממצאים נותרו ללא שינוי לאחר תקנון לגורמים תזונתיים וסך פעילות גופנית. בניתוח רגישות שכלל תת-מדגם של מבוגרים לאל מחלה כרונית, נחלשה ההשפעה של השעה ביום של פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-מאומצת על מדד מסת הגוף והיקף המותנים.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים אקראיים ומבוקרים לאישור החשיבות של השעה ביום של ביצוע פעילות גופנית על מדד מסת הגוף והיקף המותניים.

Obesity, Sep 4, 2023

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה