שיווק ומנהל רפואי

בינה מלאכותית משפרת דיוק בדיקות ממוגרפיה ומקלה על עומס העבודה (מתוך אתר SSRN)

בדיקת ממוגרפיה בסיוע בינה מלאכותית מפחיתה משמעותית את עומס העבודה של בדיקת ממוגרפיה סטנדרטית ומשפרת את יכולת זיהוי גידולים ממאירים, ללא עליה בשיעור תוצאות חיוביות-שגויות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו באתר SSRN וטרם עברו סיקור עמיתים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים רטרוספקטיביים הראו כי בינה מלאכותית משפרת את הדיוק של בדיקות ממוגרפיה, תוך הפחתת עומס העבודה. כעת הם השלימו מחקר פרוספקטיבי, אקראי להערכת השימוש בבינה מלאכותית בבדיקות ממוגרפיה.

במחקר Mammography Screening with Artificial Intelligence חולקו באקראי 40,003 נשים לבדיקת ממוגרפיה בעזרת טכנולוגיית בינה מלאכותית ו-40,030 נשים חולקו לבדיקת ממוגרפיה סטנדרטית ללא בינה מלאכותית.

הנשים היו בגילאי 40-74 שנים ועברו בדיקות ממוגרפיה כחלק מתכנית בדיקות סקר לסרטן שד כל שנה-שנתיים.

בקבוצת המחקר, מערכת בינה מלאכותית (Transpara version 1.70) סיפקה מדד סיכון לממאירות אשר התבסס על הערכות הדמיות הסקירה. נשים עם מדדי סיכון נמוכים עברו הערכה ע”י רדיולוג יחיד, אלו עם מדדי סיכון גבוהים עברו הערכה ע”י שני בודקים; הרדיולוגים קיבלו החלטה אם לזמן את המטופלת לבירור נוסף. החוקרים מציינים כי 15 מבין 16 רדיולוגים במחקר היו בעלי ניסיון של מעל שנתיים בתחום דימו ת שד, ול-14 רדיולוגים היה ניסיון של מעל חמש שנים.

בדיקות סקר בסיוע בינה מלאכותית זיהו 41 יותר גידולים ממאירים, עליה של 20% לעומת בדיקות סקר סטנדרטיות כאשר שני רדיולוגים בחנו את ההדמיות. מבין אלו, 19 גידולים היו פולשניים ו-22 היו ממוקמים.

שיעורי זיהוי ממאירות עמדו על 6.1 מקרים ל-1,000 נשים בזרוע הבינה המלאכותית, לעומת 5.1 מקרים ל-1,000 נשים עם בדיקות סקר סטנדרטיות. שיעור הנשים שהוזמנו לבירור נוסף עמד על 2.2% בזרוע הבינה המלאכותית לעומת 2% בזרוע הסטנדרטית; שיעור תוצאות חיוביות-שגויות עמד על 1.5% בשתי הקבוצות.

הרדיולוגים בזרוע ההתערבות נדרשו לקרוא מספר קטן ב-36,886 של בדיקות הדמיה, ירידה של 44% בעומס שהוטל על רדיולוגים לבחון בדיקות הדמיה.

ממצאי המחקר מאשרים את התועלת של מערכות בינה מלאכותית בבדיקות ממוגרפיה ותומכות בשימוש בטכנולוגיה זו בתכניות בדיקות סקר לסרטן שד.

מתוך אתר SSRN

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה