טכנולוגיות רפואיות

התמודדות של אנשים עם ליקוי שמיעה עם תקשורת בעידן המסכות/מאמר אורח מאת רותי שרון

המחברת היא רותי שרון קלינאית תקשורת ראשית, סנובה ישראל (לשעבר שטיינר מכשירי שמיעה)

מאז התפרצות הCOVID-19 , כשהמסכות הפכו להכרח בריאותי, ניכר כי יש להן השפעה משמעותית על תקשורת בין אישית.עטית מסכה מקשה על התקשורת בין אנשים, במיוחד אלה עם ליקוי שמיעה או חירשות.  המסכה מסתירה הבעות פנים, תנועות שפתיים ומחלישה רמזים שמיעתיים חיוניים להבנת דיבור, בעיקר צלילים בתדרים גבוהים.

נוסיף על כך גם את גורם הריחוק של 2 מטרים המקשה על העברת המסר בעוצמה מתאימה ואיכותית, בעיקר על רקע רעש סביבתי.

מחקרים מראים* שאנשים עם ירידה בשמיעה נעזרים יותר ברמזים ויזואליים כמו קריאת שפתיים והבעות פנים, והם עושים זאת יותר ככל שהסיגנל האקוסטי פחות ברור. מכאן שהמסכה פוגעת ביכולתם לתקשר באופן איכותי מכל הסיבות שפורטו מעלה.

מחקר שנערך בארה”ב ב 2020:

Goldin, A., Weinstein, B., & Shiman, N. (2020). How do medical masks degrade speech reception? , Hearing Review. May 2020.

הראה כי שימוש במסכה עלול לגרום להנחתה של עד 12 דציבל בתדרים הגבוהים בתלות בסוג המסכה.

אחת הדרכים להתמודד עם הקושי שיוצרות המסכות היא להשתמש במערכת מסוג מיקרופון מרוחק, המעבירה את סיגנל הדיבור באופן ברור ומדויק מהדובר אל המאזין, ללא תלות במרחק, תוך יצירת הפרדה טובה יותר בין הדיבור לרקע כדי להביא לתפיסת דיבור טובה יותר.

נמצא ששימוש במערכות אלו, היווה שיפור משמעותי בהבנת הדיבור בשני המצבים- גם עם מסכה וגם בלעדיה. דוגמא למערכת כזו היא מערכת ROGER המשדרת את הדיבור של הדובר ממרחק לאוזן השומעת עם מכשירי השמיעה ומדגישה אותו באמצעות שידור דיגיטאלי המתגבר על מגבלות מרחק ורעש סביבתי באופן אידיאלי.

מה ניתן לעשות על מנת להקל על אנשים עם ליקוי בשמיעה בהבנת דיבור למרות החובה לעטות מסכה?

ישנן  מספר פעולות שניתן לנקוט על מנת לשפר את איכות השיחה עם אדם עם ליקוי בשמיעה כאשר עוטים מסכה:

1.      שימוש במערכת מיקרופון מרוחק לצורך שיפור תפיסת הדיבור ממרחק, ללא יכולת לקרוא שפתיים או על רקע רעש.

2.      הוספת “תוכנית מסכה” למגוון התוכניות במכשירי השמיעה של האדם עם ליקוי השמיעה המאפשרת לשמוע בהדגשה את הצלילים החסרים עם כיסוי המסכה את הפה. קלינאי התקשורת שלכם יוכלו להוסיף “תוכנית מסכה” למכשירי השמיעה או להדריך אתכם כיצד תוכלו להוסיף תוכנית כזו באופן זמני בעצמכם באמצעות האפליקציה.

3.      דברו בגלוי על ליקוי השמיעה שלכם ובקשו משותפכם לשיחה לנהוג באסטרטגיות לשיפור מובנות השיחה כגון:

·         שימוש בתאורה מתאימה על הפנים

·         דיבור בקצב מתון, הקפידו על דיבור ברור עם הפסקות בין משפט למשפט

·         חזרה על הדברים במקרה ולא הובנו.

הבנת דיבור מבעד למסכה היא איננה האתגר היחידי העומד בפני אנשים עם ליקוי שמיעה בעת האחרונה.

פעמים רבות נדרש מענה אודיולוגי שלא ניתן לספק עקב בידוד או סגר כללי במשק.

הטכנולוגיה היום מאפשרת לנו, כחברה לשיקום שמיעה, להציע ללקוחותינו תמיכה מרחוק במכשירי השמיעה שלהם, בלי שיצטרכו להגיע אלינו למכון השמיעה.

איך זה נעשה?

הלקוח מרכיב מכשירי שמיעה שיכולים להתחבר בטכנולוגיית בלוטות’ לטלפון הסלולארי. באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון הסלולארי יכול המטופל לאפשר לקלינאי התקשורת  שלו לבצע כיוונים במכשירי השמיעה מרחוק. מדובר בתהליך פשוט המאפשר לנו להיות בקשר עם המטופלים בכל עת.

מקורות:

*Stacey, P., Kitterick, P., Morris, S., & Sumner, C. (2016). The contribution of visual information to the perception of speech in noise with and without informative temporal fine structure. Hearing Research. 336, 17-28.

Thibodeau, L. (2014). Comparison of speech recognition with adaptive digital and FM wireless technology by listeners who use hearing aids. American Journal of Audiology, 23, 201-210.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים