נפרולוגיה

הורדה של 40% בהשתתפות עצמית על ימי אשפוז במחלקת סיעודי מורכב לקשישים, אך מרבית הקשישים אינם מוצאים מקום להתאשפז בו

קשישה באשפוז אוכל

הודעת משרד הבריאות

הורדה של 40% בהשתתפות עצמית על ימי אשפוז במחלקת סיעודי מורכב לקשישים

הכנסת אישרה היום את צו שר הבריאות (שבתוספת השניה לחוק ביטוח בריאות ממלכתי), לפיו תופחת ההשתתפות העצמית של מבוטחים עבור ימי אשפוז במחלקת סיעודי מורכב.
קשישים שעוברים ממחלקה פנימית למחלקת סיעודי מורכב, משלמים השתתפות עצמית על ימי האשפוז. ההשתתפות העצמית עומדת היום על 139 שח ליום אשפוז , בתחילת חודש יולי הקרוב תופחת ל-77.6 ש”ח ליום. מדובר בירידה של כ-40% בהשתתפות העצמית, דבר שיכול להגיע לחיסכון שנתי של בממוצע 2000-3000 ש”ח לכל מטופל.

 

בתגובה להודעה אמר ד”ר ד”ר קובי חביב, מנהל המרכז הרפואי – שיקומי הרצוג בירושלים:

“בשורה חלקית ולא מספקת ניתנה היום בענין הפחתת תעריף ההשתתפות העצמית על אשפוז במחלקה לסיעוד מורכב”

חביב מסביר כי “מדובר בעזרה אך ורק למיעוט משפחות בנות מזל של מיעוט הקשישים, שמצליחים איכשהו למצוא מיטת אשפוז במחלקת סיעוד מורכב”, הוא אומר.

“בפועל, מרבית הקשישים בישראל, הנזקקים למיטת סיעוד מורכב, לא מוצאים מקום להתאשפז בו. הביקוש למיטות סיעוד מורכב – עצום וההיצע קטן. חמור מכך, מחלקות סיעוד מורכב בבתי החולים הולכות ונסגרות. אצלנו בהרצוג נסגרו כ- 80% ממיטות הסיעוד המורכב בשנים האחרונת, והמגמה אצלנו ובבתי חולים אחרים תמשך, כל עוד תעריפי האשפוז הם ההפסדיים והגרעוניים ביותר במערכת”, הוא מוסיף. ”

“העלות הריאלית למיטת סיעוד מורכב בבית חולים ליום נעה בין 1,550 ₪ – 1,450 ₪, אלא שתעריף משרד הבריאות הוא פחות מ- 1,000 שקלים ליום. ההפסד בפועל ליום של בתי החולים על כל חולה סיעודי במחלקה מגיע למאות שקלים. זהו מצב טרגי, שהתוצאה שלו היא רשימות המתנה ארוכות.

רק אצלנו בהרצוג, רשימת ההמתנה לאשפוז בסיעוד המורכב עומדת על מאות ממתינים. כל יום, אנחנו נאלצים להשיב ריקם לבני המשפחות המתחננות למיטת אשפוז. הפרדוקס הוא שבבית החולים אצלנו, הקמנו מכספי תרומות מהעולם מחלקות איכותיות ומצוינות, ואיננו מעיזים לפתוח אותן, מפאת תעריפי האשפוז הלא ריאליים ומחשש להיות גרעוניים ולפשוט רגל, כמו שקרה לבתי חולים עצמאיים אחרים בעשורים האחרונים, מוסר ד”ר חביב.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים