אונקולוגיה

ה-FDA אישר את הטיפול בטסנטריק בשילוב עם קוטליק וזלבורף עבור אנשים עם מלנומה מתקדמת (הודעת חברת רוש)

חברת Roche  הכריזה כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) אישר את טסנטריק (אטזוליזומאב) בתוספת קוטליק ( קובימטיניב) וזלבורף (ומורפניב) לטיפול בחולי מלנומה מתקדמת חיובית למוטציית BRAF V600. פרופיל הבטיחות שנצפה במשלב עם טסנטריק תאם לפרופיל הבטיחות המוכר של כל תרופה באופן פרטני.

הבקשה המשלימה לרישיון מוצר ביולוגי  (sBLA=supplemental Biologics License Application)עבור טסנטריק אושרה במסלול סקירה מועדף. הסקירה התבצעה גם במסגרת פרוייקט אורביס ((Project Orbis, יוזמה של מרכז המצוינות בתחום האונקולוגיה של ה-FDA, המספק מסגרת להגשה ולבחינה במקביל של מוצרים אונקולוגיים בקרב שותפים בינלאומיים.

“כאשר חולי מלנומה מתקדמת חיובית למוטציית V600 BRAF  טופלו באימונותרפיה בשילוב עם טיפולים ממוקדי מטרה הם הצליחו לחיות למשך יותר מ-15 חודשים ללא החמרה במחלתם”, כך לדברי ד”ר לוי גאראווי, M.D, Ph.D., ראש המחלקה הרפואית בחברתGenentech  ומנהל המחלקה הגלובלית לפיתוח מוצר. “אישור המשלב של טסנטריק על ידי ה-FDA מהווה צעד חשוב קדימה עבור מטופלים רבים אשר חיים עם מלנומה מתקדמת.”

האישור מבוסס על תוצאות ממחקר שלב III IMspire150, בו הוספת טסנטריק לקוטליק וזלבורף סייעה להארכת התקופה ללא החמרת המחלה או מוות, בהשוואה לפלצבו בשילוב קוטליק וזלבורף (חציון הישרדות ללא התקדמות המחלה 15.1 חודשים לעומת 10.6 חודשים, בהתאמה; HR = 0.78; רווח סמך: 0.63-0.97; P=0.025). תופעות הלוואי השכיחות ביותר (שיעור 20% ומעלה) במטופלים אשר קיבלו טסנטריק בשילוב קוטליק וזלבורף היו פריחה (75%), כאבים בשרירים ובשלד (62%), תשישות (51%), רעילות לכבד (50%), חום גבוה (פירקסיה) (49%), בחילות (30%), עקצוץ (26%), בצקת (26%), סטומטיטיס (23%), תת פעילות בלוטת התריס (22%), ותגובת רגישות יתר לאור (21%).

לחברת Roche תכנית פיתוח מקיפה עבור התרופה טסנטריק, הכוללת מספר מחקרי שלב III המתקיימים והמתוכננים כעת בסרטן ריאה, סרטן מערכת המין והשתן, סרטן עור, סרטן שד, סרטן מערכת העיכול, סרטנים גניקולוגיים, וסרטן הראש והצוואר. תכנית הפיתוח כוללת מחקרים המעריכים את טסנטריק לבדה או בשילוב עם תרופות אחרות.

אודות מחקר IMspire150
IMspire150 הוא מחקר שלב III רב-מרכזי, כפול סמויות מבוקר פלצבו, בהקצאה אקראית של חולי מלנומה גרורתית או מתקדמת מקומית שאינה נתיחה וחיובית למוטצייה V600 BRAF אשר לא טופלה בעבר. המחקר השווה את יעילות ובטיחות טסנטריק בשילוב עם קוטליק וזלבורף לעומת פלצבו בשילוב עם  קוטליק וזלבורף. המטרה הראשונית של המחקר הייתה הישרדות ללא התקדמות מחלה על פי הערכת החוקר (investigator-assessed PFS). מטרות המחקר השניוניות כללו הישרדות ללא התקדמות מחלה  על פי וועדת ביקורת בלתי תלויה, הישרדות כוללת, שיעור תגובה אובייקטיבי, משך תגובה ומדדי בטיחות ופרמקוקינטיקה נוספים.

514 מטופלים מבוגרים השתתפו במחקר. הרנדומיזציה הייתה מרובדת בהתאם לרמות לקטט דהידרוגנאז (LDH) ואזור גאוגרפי. מטופלים מתאימים עברו רנדומיזציה ביחס של 1:1  לאחת מבין שתי קבוצות טיפול, לקבלת טיפולים במחזורים בני 28 ימים עם: טסנטריק בשילוב עם קוטליק וזלבורף (קבוצת טסנטריק) או פלצבו בשילוב עם קוטליק וזלבורף (קבוצת הביקורת). במחזור הטיפול הראשון, כל המטופלים קיבלו קוטליק 60 מ”ג פעם ביום במתן פומי וכן זלבורף 960 מ”ג פעמיים ביום במתן פומי למשך 21 ימים, ולאחר מכן זלבורף 720 מ”ג או 960 מ”ג פעמיים ביום למשך 7 ימים בקבוצת טסנטריק או בקבוצת הביקורת, בהתאמה. מטופלים בקבוצת טסנטריק קיבלו זלבורף 720 מ”ג בימים 28-1 של כל מחזור טיפול שלאחר מכן.המינון הנמוך יותר של 720 מ”ג זלבורף בקבוצת הטסנטריק היווה אמצעי בטיחות למזעור הסיכון לרעילות חופפת, תוך הבטחת מינון יעיל של זלבורף. הטיפול נמשך עד להתקדמות של המחלה על פי קביעת החוקר, רעילות בלתי קבילה, מוות, או החלטת החולה או הרופא להפסיק את ההשתתפות, הראשון מביניהם.

אודות מלנומה מתקדמת
מלנומה היא צורה פחות שכיחה אך אגרסיבית יותר של סרטן עור, העלולה להיות קטלנית.1,2 כאשר מלנומה מאובחנת בשלב מוקדם, היא לרוב מחלה ברת ריפוי,3,4 אך למרבית המאובחנים עם מלנומה מתקדמת יש פרוגנוזה גרועה.2 כיום, למעלה מ-287,000 אנשים ברחבי העולם מאובחנים עם מלנומה מדי שנה.5 מוטציה בגן BRAF מתגלה בכמחצית ממקרי המלנומה.6 בשנים האחרונות, חלו התקדמויות משמעותיות בטיפולים למלנומה מתקדמת ועומדות יותר אפשרויות לרשותם של המטופלים עם המחלה. עם זאת, המחלה ממשיכה להוות בעיה רפואית חמורה, בעלת צורך רפואי גבוה ושכיחות שעולה בצורה מתמדת לאורך 30 השנים האחרונות.7

אודות טסנטריק (אטזוליזומאב)
טסנטריק היא נוגדן חד-שבטי המיועד להיקשר לחלבון המכונה PD-L1. טסנטריק מיועדת להיקשר ל-  PD-L1 אשר מתבטא על פני תאי גידול ועל פני תאי חיסון המסתננים לגידול, תוך חסימת האינטראקציות שלו עם שני הקולטנים,
PD-1 ו-B7.1. על ידי חסימת PD-L1, טסנטריק עשויה לאפשר את שפעולם מחדש של תאי T. כמו כן, טסנטריק עשויה גם להשפיע על תאים תקינים.

אודות קוטליק (קובימטיניב)
קוטליק מיועדת לעיכוב MEK1/2, חלבונים במסלול איתות תאי אשר תורם לבקרת גדילת והישרדות התא. קוטליק, כאשר היא ניתנת בשילוב עם זלבורף, מאושרת בארצות הברית ובאירופה וכן במדינות רבות מסביב לעולם, לטיפול במטופלים עם מלנומה שהתפשטה לחלקים אחרים של הגוף או שאינה ניתנת להסרה כירורגית ואשר יש להם מוטציה  V600  BRAF. קוטליק התגלתה על ידי חברת Exelixis ונמצאת בפיתוח של Genentech, חברה מקבוצת Roche, בשיתוף פעולה עם Exelixis.

אודות זלבורף (ומורפניב)
זלבורף היא תרופת מרשם לטיפול בחולים עם מלנומה אשר התפשטה לחלקים אחרים של הגוף או שאינה ניתנת להסרה כירורגית ואשר חיובית למוטציית V600  BRAF.  זלבורף מיועדת לעיכוב צורות מוטנטיות מסוימות של BRAF, אשר גורמות להעברת אותות בלתי תקינה בתוך תאים סרטניים, אשר מובילה לגדילת הגידול. BRAF הינו חלבון במסלול איתות תאי אשר תורם לבקרת גדילת והישרדות התא. זלבורף היא המוצר הראשון אשר קיבל אישור בקטגוריית המוצרים שלה. זלבורף פותחה בשיתוף פעולה במסגרת הסכם רישיון ושיתוף פעולה משנת 2006 בין חברת Roche לחברת Plexxikon בע”מ, מרכז המו”פ של קבוצת Daiichi Sankyo, שנוסד בהשראת מבנה מולקולה קטנה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים