אונקולוגיה

עומס מוטאציות אינו מנבא תגובה למעכבי בקרה חיסונית בממאירויות שונות (Annals of Oncology)

מנתונים שפורסמו בכתב העת Annals of Oncology עולה כי נטל מוטאציות גבוה בגידול (Tumor Mutation Burden, או TMB) אינו מהווה מנבא מהימן של תגובה לטיפול במעכבי בקרה חיסונית בכלל הגידולים הסולידיים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נטל מוטאציות גבוה הוצע כסמן המנבא תגובה לטיפול במעכבי בקרה חיסונית, בעיקר לאור הפוטנציאל של מוטאציות אלו לייצר אנטיגנים חדשים אימונוגניים. הם אספו נתונים אודות למעלה מ-10,000 גידולים במאגר The Cancer Genome Atlas במטרה להשוות גישות לקביעת TMB ולקבוע את הקורלציה בין עומס ניאו-אנטיגנים צפוי ותאי CD8 T-Cell. הם בחנו את הקשר בין TMB ובין תוצאות הטיפול במעכבי בקרה חיסונית, כולל שיעורי התגובה האובייקטיבית (1,551 חולים) וההישרדות הכוללת (1,936 חולים).

בגידולים בהם הייתה קורלציה חיובית בין רמות תאי CD8 ובין עומס ניאו-אנטיגנים, דוגמת מלנומה, סרטן ריאות וסרטן שלפוחית שתן, גידולים עם עומס מוטאציות גבוה הדגימו שיעורי תגובה אובייקטיבית של 39.8% לטיפול במעכבי בקרה חיסונית, שיעור שהיה גבוה יותר משמעותית מזה שתועד בחולים עם גידולים עם TMB נמוך (יחס סיכויים של 4.1).

בסוגי גידולים בהם לא היה קשר בין רמות תאי CD8 ובין עומס ניאו-אנטיגנים, דוגמת סרטן שד, סרטן ערמונית וגליומה, בגידולים עם עומס מוטאציות גבוה טיפול במעכבי בקרה חיסונית לא השיג שיעורי תגובה אובייקטיבית של 20% (שיעורי תגובה אובייקטיבית של 15.3%, p=0.95) ושיעורי התגובה האובייקטיבית היו נמוכים יותר משמעותית בהשוואה לגידולים עם עומס מוטאציות נמוך (יחס סיכויים של 0.46, p=0.02/

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בשימוש בעומס מוטאציות גבוה כסמן לחיזוי תוצאות הטיפול במעכבי בקרה חיסונית בכלל הגידולים הסולידיים. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

Annals of Oncology, online March 15, 2021

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים