אונקולוגיה

התועלת של טיפול כימותרפי בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד עם מעורבות קשריות לימפה (N Engl J Med)

בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד עם מעורבות קשריות לימפה ומדד הישנות נמוך תוארה תועלת לטיפול כימותרפי אדג’וונטי, תועלת אשר לא תועדה בנשים לאחר-מנופאוזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מדד הישנות מבוסס על בדיקה של 21 גנים הקשורים בסרטן שד ובעלת חשיבות קלינית לחיזויי התועלת של טיפול כימותרפי בנשים עם מחלה חיובית לקולטנים לאסטרוגן ושלילית ל-HER2, ללא מעורבות קשריות לימפה. בנשים עם מעורבות קשריות לימפה, החשיבות של מדד הישנות בכל הנוגע לחיזוי תועלת טיפול כימותרפי אדג’וונטי אינה ידועה.

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, במסגרתו חולקו באקראי נשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2, עם 1-3 קשריות לימפה חיוביות ומדד הישנות של עד 25 נקודות (טווח 0-100 נקודות) לטיפול אנדוקריני בלבד או לטיפול אנדוקריני עם טיפול כימותרפי. מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של טיפול כימותרפי על הישרדות ללא-מחלה פולשנית ואם ההשפעה הייתה תלויה במדד הישנות. תוצאי סיום משניים כללו הישרדות ללא-הישנות מרוחקת.

מדגם המחקר כלל 5,083 נשים, מהן 33.2% היו לפני מנופאוזה. בנקודת ניתוח ביניים שלישית, התועלת של טיפול כימותרפי לשיפור הישרדות ללא-מחלה פולשנית הייתה שונה בין נשים לפני מנופאוזה ואלו לאחר מנופאוזה (p=0.008 להשוואת תועלת טיפול כימותרפי בנשים לפני-מנופאוזה ונשים לאחר-מנופאוזה) ולכן הושלם ניתוח נפרד.

בקרב נשים לאחר-מנופאוזה, שיעורי הישרדות ללא מחלה פולשנית לאחר חמש שנים עמדו על 91.9% בזרוע טיפול אנדוקריני ועל 91.3% בזרוע טיפול אנדוקריני וכימותרפי, ללא תועלת לטיפול כימותרפי (יחס סיכון להישנות מחלה פולשנית, ממאירות ראשונית חדשה, או תמותה, של 1.02, p=0.89).

בקרב נשים לפני מנופאוזה, שיעורי הישרדות ללא מחלה פולשנית לאחר חמש שנים עמדו על 89.0% עם טיפול אנדוקריני בלבד ועל 93.9% עם טיפול אנדוקריני וכימותרפי (יחס סיכון של 0.60, רווח בר-סמך 95% של 0.43-0.83, P=0.002), עם עליה דומה בהישרדות ללא-הישנות מרוחקת (יחס סיכון של 0.58, רווח בר-סמך 95% של 0.39-0.87, p=0.009). החוקרים מציינים כי התועלת היחסית של טיפול כימותרפי לא גדלה עם עליה במדד הישנות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד ומעורבות של 1-3 קשריות לימפה ומדד הישנות של עד 25 נקודות תועדו שעורי הישרדות ללא מחלה מרוחקת ושיעורי הישרדות ללא הישנות מרוחקת טובים יותר עם טיפול כימותרפי ואנדוקריני, בהשוואה לטיפול אנדוקריני בלבד, בעוד שבנשים לאחר-מנופאוזה לא תועדה תועלת דומה ובהן ניתן לוותר על טיפול כימותרפי.

N Engl J Med Dec 1, 2021

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים