אונקולוגיה

ביופסיה של קשרית לימפה זקיף מהווה אפשרות בסיכון נמוך לקביעת הטיפול כנגד מלנומה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Dermatologic Surgery)

השלמת ביופסיה של קשרית לימפה זקיף (Sentinel Lymph Node Biopsy, או SLNB) עשויה להפחית את שיעורי הישנות קשריות ואת הצור בדיסקציה מלאה של קשריות לימפה בחולים עם מלנומה, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Dermatologic Surgery.

הסיכון משנית להשלמת ביופסיה של קשרית לימפה זקיף הוא מינימאלי, כאשר 11.3% מהחולים חוו סיבוכים, כולל זיהומי פצע, סרומה, ולעיתים נדירות, לימפאדמה.  במידה וביופסיה של קשרית לימפה זקיף מתקבלת חיובית, אזי הבחירה הינה בין השלמת דיסקציה מלאה של קשרית לימפה ובין מעקב אחר החולים.

מחקר אחד מצא כי בחולים עם קשריות זקיף חיוביות שהשלימו דיסקציה מלאה ובאלו שהופנו למעקב סדרתי עם בדיקות קליניות ובדיקות אולטרה-סאונד כל 4-6 חודשים לא תועדו הבדלים בהישרדות ספציפית למלנומה.

מהנתונים עולה כי בקרוב ל-90% מהחולים עם דיסקציה מיידית של קשרית זקיף לא הייתה עדות למלנומה בקשריות לימפה אלו. בחולים שהופנו מיידית לדיסקציה של קשריות לימפה שיעור סיבוכי לימפאדמה היה גבוה פי ארבע, עדות לכך שמדובר בניתוח גדול.

המסר העולה מהמחרק הוא כי מעקב עשוי להיות עדיף על דיסקציה דחופה.

החוקרים כותבים כי ניתן לבחור אילו חולים יופנו להשלמת ביופסיה של קשרית לימפה זקיף בהתאם להנחיות המקובלות; עם זאת, הם מציעים לשקול השלמת ביופסיה זו בכל חולה עם מלנומה גדול מ-0.8 מ”מ או עם כיב, כמו גם בחולים עם גידולים עם מאפיינים שונים דוגמת חדירה לימפווסקולארית, כיב, מיטוזות ותת-סוג של הגידול.

במידה ובוחנים את המאפיינים הספציפיים של הגידול, שילוב מאפיינים אלו עשוי לנבא עד 50% מהסיכון למעורבות קשרית זקיף. לאור זאת, עובי הגידול לבדו או כיב בלבד אינם מספקים לזיהוי חולים אלו ובמידה וישנם מאפיינים אחרים בסיכון גבוה, יש לכל הפחות לשקול זאת.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ביופסיה של קשרית לימפה זקיף הינה פרוצדורה בדרגת סיכון נמוכה העשויה להפחית את הצורך בדיסקציה מלאה של קשריות לימפה. עוד הם מציינים כי ניתן לבחון את מאפייני הגידול במטרה לקבוע את הצורך בהשלמת ביופסיה של קשרית לימפה זקיף.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Dermatologic Surgery

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה