אונקולוגיה

גורמים המנבאים תופעות לוואי על-רקע חיסוני עקב טיפול במעכבי בקרה חיסונית כנגד מלנומה (J Am Acad Dermatol)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם מלנומה ועדות לחדירה לימפווסקולארית ומוטציית NRAS סיכון מוגבר לאירועים חריגים על-רקע חיסוני בעקבות טיפול במעכבי בקרה חיסונית בכל דרגה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דו”חות היסטופתולוגיים שגרתיים עשויים לאפשר לרופאים לנבא אילו חולים עם מלנומה מצויים בסיכון הגבוה ביותר לאירועים חריגים על-רקע חיסוני במהלך טיפול במעכבי בקרה חיסונית.

במחקר בחנו החוקרים את החשיבות המנבאת של מאפיינים היסטופתולוגיים של מלנומה לזיהוי גורמי סיכון לאירועים חריגים על-רקע חיסוני משנית לטיפול ב-Ipilimumab (יירבוי), Nivolumab (אופדיבו) ו-Pembrolizumab (קיטרודה).

החוקרים בחנו את הרשומות הרפואיות של 511 חולים שטופלו במעכבי בקרה חיסונית כנגד מלנומה בשלושה מרכזים בארצות הברית. הם השלימו ניתוח סטטיסטי להערכת כל קשר בין אירועים חריגים על-רקע חיסוני ובין שמונה מאפיינים היסטופתולוגיים של הגידול (לימפוציטים החודרים לגידול, נסיגה, כיב, קצב מיטוזות, חדירה לימפווסקולארית, תת-סוג היסטולוגי, מיקום אנטומי ומוטציית BRAF/NRAS).

מעכבי הבקרה החיסונית הנפוצים בשימוש היו Pembrolizumab (44%) ו-Nivolumab (23.5%), כאשר כ-40% מהחולים הפסיקו או שינו את הטיפול בשל אירועים חריגים על-רקע חיסוני.

מרבית החולים (71.4%) חוו רעילות בכל-דרגה ו-28.2% חוו רעילות בדרגה גבוהה.

שני מאפיינים היסטופתולוגיים נקשרו עם הסיכון לאירועים חריגים על-רקע חיסוני בכל דרגה. בחולים ללא חדירה לימפווסקולארית ברורה תועד סיכון נמוך משמעותית להתפתחות אירועים חריגים על-רקע חיסוני בכל דרגה, בהשוואה לחולים עם חדירה לימפווסקולארית (יחס סיכויים מתוקן של 0.36) ונוכחות מוטציית NRAS הגדילו את הסיכויים להתפתחות אירועים חריגים על-רקע חיסוני (יחס סיכויים מתוקן של 2.56).

לא זוהו מאפיינים היסטופתולוגיים אשר ניבאו משמעותית אירועים חריגים על-רקע חיסוני בדרגה גבוהה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי נוכחות חדירה לימפווסקולארית ומוטציית NRAS הינם גורמי סיכון לאירועים חריגים על-רקע חיסוני בכל דרגה בחולים עם מלנומה תחת טיפול במעכבי בקרה חיסונית. עם זאת, הם לא מספקים המלצות מעשיות עבור אנשי צוות רפואי.

J Am Acad Dermatol, Nov 29, 2023

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה