אורתופדיה-פיזיותרפיה

קרינה סטריאוטקטית יעילה לטיפול בחולים עם גרורות גרמיות שאינן בעמוד השדרה (Int J Radiat Oncol Biol Phys)

במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Radiation Oncology, Biology, Physics מדווחים חוקרים מאונטריו על תוצאות מחקר חדש, מהן עולות תוצאות חיוביות אודות הבטיחות והיעילות של קרינה סטריאוטקטית (Stereotactic Body Radiation Therapy, או SBRT) לטיפול בגרורות לעצמות שאינן בעמוד השדרה, עם שיעורי נמוכים של כשל מקומי ושברים, כמו גם רעילות מינימאלית.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עצמות מהוות אתר נפוץ לפיזור מרוחק של גידולים ממאירים; נגעים שאינם בעמוד השדרה מהווים כ-30% מהגרורות לעצמות. טיפול SBRT מהווה אפשרות מתאימה במקרים אלו, אך אין מידע רב אודות הבטיחות ארוכת הטווח והיעילות של SBRT בתנאים אלו.

החוקרים השלימו מטה-אנליזה של שבעה מחקרים שכללו 807 חולים עם 1,048 גרורות גרמיות שאינן לעמוד השדרה שטופלו באמצעות SBRT, כאשר חציון משך המעקב נע בין 7.6 חודשים ועד 26.5 חודשים. האתרים הנפוצים לטיפול SBRT כללו את האגן (39.2%), צלעות (25.8%), פמור (16.7%) ואזור הכתף (8.7%). חציון מינון יעיל של קרינה היה 56.7 גריי, מקביל למינון של 33-34 גריי בחמש פרקציות או 28-29 גריי בשלוש פרקציות.

שיעורי כשל מקומי לאחר שנה ושנתיים עמדו על 7% ו-12%, בהתאמה. גורמים קליניים דוגמת סוג הנגע, מיעוט גרורות, מינון יעיל ביולוגית ונפח המטרה לא נקשרו עם הסיכון לכישלון מקומי.

שיעור השברים לאחר שנה אחת עמד על 5.3%, כאשר הצלעות והאגן היו האתרים הנפוצים ביותר לשברים. תכנון נפח המטרה היה הגורם היחיד אשר נקשר עם הסיכון לשברים, עם קשר לינארי בין הנפח ובין הסיכון לשברים, ללא תלות באתר הטיפול.

לאחר שנה אחת, שיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 82% ושיעורי ההישרדות ללא-התקדמות מחלה עמדו על 33.5%. חציון משך ההישרדות הכוללת עמד על 20.2 חודשים וחציון משך הישרדות ללא התקדמות מחלה עמד על 8.3 חודשים.

הרעילות בכללותה הייתה נמוכה כאשר פחות מ-1% חוו רעילות בדרגה 3. התופעות הנפוצות ביותר כללו התלקחות כאב (7%), עייפות (5.4%) ודרמטיטיס (0.7%).

החוקרים מסכמים וכותבים כי סקירה זו תומכת ביעילות ובטיחות SBRT עם שכיחות נמוכה של רעילות בדרגה 3. הם מדגישים את הצורך בשיקול זהיר של נפח המטרה לאור הקשר בין הנפח ובין הסיכון לשברים.

Int J Radiat Oncol Biol Phys., Jan 18, 2024

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה