ילדים

טכנולוגיה חדשה עשויה לסייע באפיון גרורות בעזרת ביופסיה נוזלית (Nature)

מחקר חדש שפורסם ב-Nature הראה שבעזרת נטילת ביופסיה נוזלית, DNA של הגידול במחזור הדם (ctDNA), ניתן למצוא מידע אודות הגרורות של המטופל. המחקר מספק תובנות לגבי הביולוגיה של הסרטן ומראה שביופסיה נוזלית יכולה לשמש בעתיד ככלי אבחון מקיף.

טכנולוגיית ביופסיה מבוססת דם, הידועה גם בשם “ביופסיה נוזלית”, היא כלי חדש יחסית לניטור וסיווג גידולים. לפי החוקרים, בדיקות ctDNA החלו להשפיע על הניהול הקליני של אנשים עם סרטן, אך לדבריהם הפוטנציאל המלא להבנת הביולוגיה של סרטן גרורתי בעזרת בדיקה זו טרם התפתח.

במחקר, ד”ר אלכסנדר וויאט ועמיתיו ביצעו ריצוף גנום מלא של ctDNA בחולים עם סרטן ערמונית אגרסיבי ועמיד לטיפול. החוקרים מצאו שה-ctDNA מכיל מספר אוכלוסיות דומיננטיות, מה שמצביע על כך שלרוב האנשים שנבדקו יש גרורות שונות הפזורות בגוף. הם גילו שתהליך ריצוף הגנום כולו מספק שלל מידע על הגרורות השונות הללו. צוות המחקר השתמש בתוכנות מחשב חדשות שפותחו כדי לספק מידע על המבנה הגנטי של כל אוכלוסיית סרטן אלו, שיכול לספר לחוקרים על מחלתו הכוללת של אדם ולא על גידול גרורתי אחד. בעתיד, מידע זה יוכל לאפשר לרופאים לקבל החלטות טובות יותר לגבי ניהול הסרטן של החולה.

“מטרה מרכזית בחקר הסרטן היא להבין טוב יותר סרטן גרורתי, כך שנוכל לבחור את הטיפולים הטובים ביותר ולהימנע ממתן טיפולים רעילים לאנשים שלא יפיקו תועלת מהם. ביופסיות של סרטן גרורתי מבוצעות לעתים רחוקות מכיוון שהן פולשניות ובעלות סיכון לסיבוכים. בעבר, המחסום הזה מנע את מחקר נרחב לגבי סרטן גרורתי, ובכך מנע התקדמות לטיפול טוב יותר”, אמר אחד ממחברי המחקר בראיון ל-Medscape, ד”ר אלכסנדר וויאט, פרופסור לגנומיקת סרטן גניטואורינארית באוניברסיטת קולומביה הבריטית, ונקובר, קנדה, וחוקר בכיר במרכז הערמונית של ונקובר.

לכתבה ב-Medscape

למחקר ב-Nature

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים