בריאות הציבור-קידום בריאות

עדיפות ל-Escitalopram על-פני נוגדי-דיכאון אחרים לטיפול בהפרעת דיכאון מג’ורי (BMC Psychiatr)

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Escitalopram (אסטו) עדיף על נוגדי-דיכאון אחרים בשלב האקוטי של הטיפול בהפרעת דיכאון מג’ורי, אם כי לא תועדו הבדלים משמעותיים בין Escitalopram ונוגדי-דיכאון אחרים בשיעורי תגובה מוקדמת או תגובה לאורך זמן.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Escitalopram הינו תכשיר ממשפחת SSRI (או Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) ואחת התרופות הנפוצות בשימוש מבין נוגדי הדיכאון הזמינים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היעילות והסבילות של Escitalopram לעומת נוגדי-דיכאון אחרים בשלב האקוטי של הטיפול בהפרעת דיכאון מג’ורי.

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי Medline/PubMed, EMBASE, Cochrane Library, CINAHL ו-Clinical Trials.gov לזיהוי מחקרים שפורסמו עד 10 ביולי, 2023. הסקירה כללה את כל המחקרים האקראיים ומבוקרים להשוואת Escitalopram אל מול נוגדי דיכאון אחרים בחולים עם הפרעת דיכאון מג’ורי.

מטה האנליזה כללה 30 מחקרים, מהם 16 מחקרים שבחנו את הטיפול ב- Escitalopram לעומת תרופות אחרות ממשפחת SSRI ו-14 מחקרים שהשוו בין Escitalopram אל מול נוגדי-דיכאון חדשים יותר.

מהנתונים עולה כי Escitalopram היה יעיל יותר משמעותית לעומת Citalopram בהשגת תגובה אקוטית (סיכון יחסי של 0.67, רווח בר-סמך 95% של 0.50-0.87). יתרה מזאת, הטיפול ב- Escitalopram היה יעיל יותר מ-Citalopram בסיכויים להשגת הפוגה בדיכאון מג’ורי (סיכון יחסי של 0.53, רווח בר-סמך 95% של 0.30-0.93).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על עדיפות של Escitalopram על-פני נוגדי-דיכאון אחרים מבחינת יעילות וסבילות הטיפול בשלב האקוטי של טיפול הפרעת דיכאון מג’ורי. עם זאת, לא תועדו הבדלים משמעותיים בין התרופות בתגובה מוקדמת או תגובה לאורך זמן בטיפול בהפרעת דיכאון מג’ורי.

BMC Psychiatr, Nov 24, 2023

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה