בריאות הציבור-קידום בריאות

הפרעות שינה מלוות בסיכון מוגבר לתמותה בחולי אפילפסיה (מתוך כנס ה-American Epilepsy Society)

הפרעות שינה בחולים עם אפילפסיה מלוות בסיכון מוגבר למוגבר לתמותה פתאומית לא-מוסברת בחולי אפילפסיה (Sudden Unexplained Death in Epilepsy, או SUDEP) ותמותה מכל-סיבה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ה-American Epilepsy Society.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי SUDEP הינו סיבוך מאתגר מאוד בחולים עם אפילפסיה, אך מרבית המאמצים להערכת הסיכון למוות פתאומי זה מתמקדים בשליטה בפרכוסים. כעת, הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל נתונים מרשומות רפואיות אודות 1,506 חולים (גיל ממוצע של 37 שנים) עם אבחנה של אפילפסיה במרכז יחיד לאורך למעלה מארבע שנים.

מדגם המחקר סווג לשתי קבוצות: 1,130 חולים ללא הפרעת שינה ו-376 חולים עם הפרעת שינה ראשונית, בעיקר דום נשימה חסימתי בשינה, אך גם תסמונת RLS (או Restless Leg Syndrome) או אינסומניה.

הסיכון ל-SUDEP נבחן על-פי מדד Revised SUDEP-7, כאשר ארבע השאלות הראשוניות מתמקדות בפעילות פרכוס טוני-קלוני מוכלל, כאשר שאלות נוספות נגעו למספר תרופות נוגדות-פרכוס, משך אפילפסיה ונוכחות עיכוב התפתחותי.  לאחר מכן, החוקרים סיווגו את החולים לקטגוריית סיכון גבוה (מדד SUDEP-7 של 5 נקודות ומעלה) וסיכון נמוך (מדד נמוך מ-5 נקודות) לתמותה.

ממצאי המחקר מצביעים על קשר משמעותי בין סיכון גבוה לתמותה ובין הפרעת שינה נלווית (p=0.033). החוקרים גם בחנו את הסיכון לתמותה מכל-סיבה, כולל טביעה ואובדנות, עם עדות לקשר משמעותי דומה (p=0.026). עוד תועד קשר בין סיכון גבוה ובין תאונות וטראומה (p=0.042).

החוקרים השיגו נתונים אודות בדיקת מעבדת שינה עבור קבוצה קטנה של חולים ומצאו כי יעילות שינה מופחתת (p=0.0098), עליה במדד עוררות ספונטאנית (p=0.034) וחביון תחילת שינה ממושך (p=0.000052) נקשרו כולם בקשר מובהק סטטיסטית עם מדד סיכון גבוה ל-SUDEP.

מנתוני בדיקות מעבדת שינה עלה כי קשר מובהק סטטיסטית בין אבחנה של דום נשימה חסימתי בשינה ובין סיכון גבוה ל-SUDEP (p=0.034).

החוקרים מסכמים וכותבים כי הפרעות שינה מלוות בסיכון מוגבר לתמותה בחולים עם אפילפסיה.

מתוך כנס ה-American Epilepsy Society

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה