בריאות הציבור-קידום בריאות

ההשפעה של פעילות טרשת נפוצה אצל האם על התוצאות ביילודים (Mult Scler Relat Disord)

במאמר שפורסם בכתב העת Multiple Sclerosis and Related Disorders מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם טרשת נפוצה עם פעילות מחלה במהלך ההיריון לא תועד סיכון מוגבר משמעותית לסיבוכים ביילוד, בהשוואה לנשים עם טרשת נפוצה ללא מחלה פעילה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טרשת נפוצה אצל האם נקשרה עם סיכון מוגבר לסיבוכים בלידה. השערת המחקר הייתה כי מחלה פעילה בזמן הפריה והיריון משחקת תפקיד חשוב בהקשר זה.

החוקרים התבססו על מאגר נתונים מדנמרק ואספו מידע אודות פעילות טרשת פוצה בנשים הרות בעזרת מאגרי נתונים אודות אשפוזים, בדיקות הדמיה בתהודה מגנטית של המוח וטיפול בסטרואידים סיסטמיים במהלך היריון. הם בחנו את התוצאות ביילודים שנחשפו לפעילות מחלה אימהית בזמן היריון אל מול יילודים ללא חשיפה תוך-רחמית למחלה פעילה, כולל הסיכון ללידה מוקדמת, לידת תינוק קטן לגיל ההיריון, מדד אפגר נמוך לאחר חמש דקות ומומים מולדים מג’וריים.

מדגם המחקר כלל 2,942 ילדים לאימהות עם טרשת נפוצה, כולל 273 יילודים (11%) שנחשפו לפעילות מחלה אימהית בזמן ההיריון ו-2,219 יילודים (89%) ללא חשיפה למחלה פעילה.

החוקרים לא זיהו עליה משמעותית בסיכון ללידה מוקדמת (יחס סיכויים מתוקן של 0.92, רווח בר0סמך 95% של 0.53-1.60), תינוק קטן לגיל היריון (יחס סיכויים מתוקן של 1.19, רווח בר-סמך 95% של 0.62-2.26), מדד אפגר נמוך לאחר חמש דקות (יחס סיכויים מתוקן של 2.57, רווח בר-סמך 95% של 0.93-7.15) או מומים מולדים מג’וריים (יחס סיכויים מתוקן של 0.93, רווח בר-סמך 95% של 0.48-1.83) בהשוואת ילדים שנולדו לנשים עם מחלה פעילה בזמן היריון אל מול יילודים לנשים ללא מחלה פעילה

החוקרים מאמינים כי ממצאים אלו יסייעו בהבנה טובה יותר של הצפוי לנשים במהלך היריון ולקראת לידה.

Mult Scler Relat Disord, March 11, 2024

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה