Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 17/10/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

28/06/2012 קצב הגדילה בקרב ילדים ומתבגרים הלוקים בסוכרת מסוג 1.

אופייני למחלות כרוניות, דוגמת סוכרת נעורים, שישפיעו על קצב הגדילה ועל ההתפתחות המינית.  תסמונת מוריאק (Mauriac) התאפיינה בננסות, הפטומגליה ושליטה לא מיטבית בסוכרת. תסמונת זו הייתה דוגמה להפרעה בגדילה כתוצאה מסוכרת נעורים. הנתונים בספרות על גדילה בקרב אוכלוסיית ילדים ומתבגרים הלוקים בסוכרת נעורים מראים שכאשר יש שליטה טובה על ערכי הסוכר בדם, קצב הגדילה הוא תקין. מנגד, כאשר השליטה היא לקויה, הגדילה מעוכבת. בקבוצה זו, גם ההתפתחות המינית מאוחרת. מחקרים נוספים מצביעים על כך, שילדים הלוקים בסוכרת נעורים, בתחילת המחלה הם גבוהים מעמיתיהם הבריאים.

 

גדילה לגובה מווסתת על ידי הורמון הגדילה. ההורמון מופרש בגוף בקצב משתנה במשך היום והכמות הכוללת היומית תלויה בגיל. דווקא בגיל ההתבגרות,  כאשר השליטה על רמת הסוכר בדם בחולי סוכרת אינה במיטבה, ההפרשה של הורמון הגדילה מגיעה לשיא.

 

במחקר לפנינו החוקרים בדקו השפעתם של מספר גורמים על קצב הגדילה בחולי סוכרת נעורים, כולל הגורמים הבאים:-

* גיל תחילת המחלה.

* משך הזמן המחלה כבר קיימת.

* השליטה המטבולית על המחלה.

הנתונים התקבלו משלושה מרכזים בגרמניה ובאוסטריה המתמחים בטיפול בסוכרת. השתתפו 22000  חולי סוכרת, כחצי מהם זכרים. חולי מחלת הצליאק וחולים שבמקורם לא היו גרמנים או אוסטרים לא נכללו.

 

התוצאות הראו כי בעת האבחנה הגיל הממוצע של החולים היה 8.8 שנים. גובה החולים היה 0.22 סטיות תקן מעל הממוצע.  גובה החולות הבוגרות היה 167.1 ס"מ בממוצע וגובה החולים הבוגרים היה 179.6 בממוצע. המחלה החלה בממוצע 9.1 שנים לפני המחקר. ריכוז  המוגלובין A1C  הממוצע היה 7.9%. כמו כן נמצא יחס ישיר בין גובה החולה בתחילת המחלה לבין גובהו בזמן הבדיקה ויחס הפוך בין הגובה לבין רמת ה HbA1c ובין משך הזמן שהמחלה כבר קיימת.

החוקרים מסכמים שגובה חולי סוכרת נעורים הוא מעל הממוצע בעת תחילת המחלה. קצב הגדילה והגובה הסופי משקפים את איכות השליטה בסוכרת.

 

אנחנו מביאים ממאמר מערכת שמתייחס בנושא זה בכללותו באותו חוברת של ה Journal of Pediatrics

 

לפני תגליתו של אינסולין בשנת 1923, כל ילד שלקה בסוכרת נעורים, אחד גורלו והוא מוות מתת תזונה. כי בהעדר אינסולין טיפול תזונתי לא הועיל. הוספת אינסולין ממקור חיה לטיפול המחלה היה לא פחות מנס, אשר אפשר לחולים להישאר בחיים. יחד עם זה שליטה מלאה על התהליך המטבולי לא הייתה מושלמת. התוצאה של  וויסות לא מיטבי של חילוף הפחמימות בגוף גרם לפעמים להופעת תסמונת מוריאק אשר התאפיין בהפרעה בשגשוג ובהגדלת הכבד. ההפרעה בשגשוג נבעה ממתן אינסולין בכמויות לא מספיקות ובהצטברות גליקוגן ושומן בכבד.  בשנות השבעים של המאה העשרים, יצאה לשוק תכשיר של אינסולין, שנוצר בעזרת הנדסה גנטית. התכשירים המהנדסים מאפשרים מתן אינסולין בעלי אורך חיים שונה וכך ניתן לתת כיסוי של אינסולין בצורה יעילה יותר. בנוסף ליתרונות הפיזיולוגיים של תכשירי האינסולין החדשים ראינו גם התפתחויות טכנולוגיות אשר עזרו גם הם בניתור מדויק יותר של רמת הסוכר בדם.

 

התקדמות בהבנתנו הפיזיולוגיה של הגדילה ושל התבגרות תרמה גם היא את חלקה לאופי טיפולנו בסוכרת. גדילה תקינה מתרחשת בשלוש תקופות שונות. התקופה הראשונה  היא השנתיים הראשונות, ובה אנחנו רואים גדילה מהירה אך עם קצב שהולך ונעשה איטי יותר בהדרגה. שלב זה תלוי במידה רבה בהזנה מיטבית ובתכונות הגנטיות של הילד. כעבור שנתיים עד לבגרות הילד נמצא בתקופה של גדילה בקצב אחיד התלויה במידה רבה בהורמון הגדילה. גדילה זו ממשיכה עד לתחילת ההתבגרות – וכידוע תחילת התבגרות מתחילה בגילים שונים ותלויה בגורמים גנטיים  ותרבותיים. גם תקופה זו תלויה במידה רבה בהורמון הגדילה יחד עם הגונדוטרופינים (פ דגושה) והורמוני המין והאינטראקציה ביניהם.

 

על תהליך זה מנצחת המערכת האנדוקרינית והנגנים הם הורמון הגדילה, הורמוני המין ואינסולין בעבודה משותפת. התהליך הזה יושפע בקרב ילדים הלוקים בסוכרת נעורים; לדוגמא, בתקופת ההתבגרות יש עמידות מוגברת לאינסולין. כדי להתמודד בעמידות זאת מתבגרים בריאים מיצרים כמויות גדולות יותר של אינסולין. חולי סוכרת נעורים אינם מסוגלים ליצור כמויות גדולות יותר של אינסולין , ועובדה זו מקשה על איזון רמת הסוכר בדם בחולים אלה. העלייה בשיעור מקרים של משקל יתר בשנים האחרונות, כנראה אחראית לכך שמתגלים יותר מקרים של סוכרת נעורים ובגיל צעיר יותר. הממצאים של המחקר שהבאנו תומכים בהשערה זו – כי לחולי סוכרת הנעורים במחקר היו מסת גוף – כלומר body mass index – גבוה יותר מאשר לעמיתיהם הבריאים. ממצא מעניין אחר שעולה מהמחקר הוא שקצב הגדילה ירד ביחס הפוך לרמת ההמוגלובין A1c , כלומר ככל שוויסות רמת הסוכר בדם היה פחות טוב, כך עיכוב הגדילה היה חמור יותר.

 

כותבי מאמר המערכת מסכמים בהערה שטיפול מיטבי בחולי סוכרת נעורים נשאר אתגר גדול מאד וחשוב לעקוב אחרי קצב הגדילה בחולים אלה.

 

המאמרים הופיעו בכתב העת Journal of Pediatrics  לחודש יוני 2012.

 

Growth in children and adolescents with type 1 diabetes

Bonfig W, et al.

J Pediatr 2012;160:900

 

סגור חלון