חדשות

ראשי האיגוד לרפואה פנימית מוטרדים מאוד מהסעיף בחוק ההסדרים העוסק בפיצוי בגין גידול דמוגרפי שבו המחלקות הפנימית מופלות (שוב)

27/07/2021

הודעת האיגוד לרפואה פנימית

"סעיף בעייתי בטיוטת חוק ההסדרים – מבטא כפיות טובה של האוצר כלפי הרפואה הפנימית. הנצחת עומסים, שחיקה ופגיעה בבריאות הציבור" (ראשי הרפואה הפנימית)
 
יום שגרתי. סוף יולי. מספר מאושפזי הקורונה בבתי החולים עדיין נמוך, ובניגוד לגלי תחלואה קודמים, כמעט ולא הוסבו עדיין מחלקות פנימיות רגילות – לפנימיות קורונה. לכאורה, התפוסות אמורות להיום סבירות, אלא שהבוקר, כמו רוב השנה, עומסים כבדים, והפתעה: סימנים מתגברים לתחלואה המאפיינת את החורף.

כך למשל:
פנימית א, ב, ג שערי צדק: תקן 36 חולים. מאושפזים: 42, 44 ו44 חולים בהתאמה.

פנימית ג', הדסה, תקן 38 מיטות, המחלקה החלה את היום עם 40 חולים, ועוד רבים ממתינים במיון. פרופ' אלון הרשקו מנהל המחלקה מוסר: "המחלות שלנו מייצגות את כל ארבע העונות, חוץ מעונת המלפפונים".

בפנימית ב' בהלל יפה: 36 מיטות תקן, אבל מאושפזים 51 חולים.

פנימית א' בשיבא: הבוקר 41 חולים, בעוד שהתקן: 36. 5 מהחולים מבודדים בגלל מחלות מדבקות.
מנהלת המחלקה מסבירה כי טעות להסתכל רק על מספרי המאושפזים. הנתון החשוב באמת הוא מספר הקבלות, לאורך מספר ימים, ומזה נגזר גם זמן האשפוז. "בקצב הנוכחי", היא מספרת, "כל יומיים וחצי בערך ״מתחלפים״ החולים. הם מבוגרים מאוד ועם תחלואות מורכבות. גם אם יש מספרים נמוכים, זה אשליה. מדובר בשחרורים מהירים. כך למשל, ביום א' היו במחלקה 16 קבלות חולים מהמיון. אתמול הקצב נרגע, אלא שזהו עומס עצום על המחלקה בתורנות, וביום לאחריה.

בפנימית ד' בבילינסון. תקן 38 מיטות, ומאושפזים: 44 חולים. מנהל המחלקה מספר כי שלשום היו: 19 קבלות, ואילו הלילה ״רק״ 11.

בפנימית ג' בבילינסון: התקן הוא 38 מיטות, אבל יש 42 חולים.

נימית ח' איכילוב. תקן 33. מאושפזים 37. שני חולי קורונה. עודף ברור של תחלואת חורף, כמו: RSV, Human Metapneumovirus.

"למה שוב מופלות לרעה המחלקות הפנימיות ביחס ליתר מחלקות בתי החולים?"
טיוטת חוק ההסדרים מטרידה מאוד את ראשי האיגוד לרפואה פנימית. הסעיף הבעייתי ביותר מתייחס לפיצוי, שיינתן למחלקות בתי החולים בגין גידול דמוגרפי בארץ בשיעור של 1.2%. אלא, שלפי טיוטת החוק, שיעור הפיצוי למחלקות הפנימיות נמוך משאר מחלקות בתיה"ח, ועומד על 0.8% בלבד, וגם הוא מותנה בקידום מערך אשפוזי בית.

ראשי האיגוד לרפואה פנימית אומרים היום כי: "סעיף זה בטיוטת חוק ההסדרים – מבטא כפיות טובה של ממשלת ישראל כלפי הרפואה הפנימית. הנצחת עומסים, שחיקה ופגיעה בבריאות הציבור".

לדברי פרופ' אבישי אליס (מבלינסון), יו"ר האיגוד: "אנחנו זקוקים לרוח גבית מהציבור, שיצא למרפסות להריע לנו, בגל הקורונה הראשון. יש תחושה קשה של כפיות טובה מצד המערכת. הדו"ח הממשלתי לשיפור הרפואה הפנימית, דו"ח טור כספא מעלה אבק. לא הייתה ממשלה מתפקדת בשנתיים האחרונות, אבל ציפינו מהממשלה הנוכחית לחיבוק, להבנת הקשיים ולקידום תכניות מעשיות לשינוי, בליווי תקציבים נדרשים".

פרופ' נמרוד מימון (מסורוקה, יו"ר החטיבה הפנימית) ומזכיר האיגוד אומר:" חלק גדול ממאושפזי המחלקות הפנימיות הם קשישים, ושיעורם באשפוזים גדל עם השנים. אפליית המחלקות הפנימיות, ביחס למחלקות אחרות, באמצעות שיעור מופחת של פיצוי, היא מסר בעייתי מאוד של החברה הישראלית בעניין היחס לקשישים במדינה".

 פרופ' הווארד עמיטל (משיבא), חבר הנהלת האיגוד וגזבר קורא לשרי הממשלה: אביגדור ליברמן, באוצר וניצן הורביץ, בבריאות: "עצרו את טיוטת החוק הנוכחית ודאגו לבצע בה שינויים מתבקשים, שיבטאו השקעה ראויה יותר במחלקות הפנימיות, על בסיס דו"ח טור כספא".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני