חדשות

השוואת טיפול לייזר מול אסטרוגן להקלה על תסמיני מנופאוזה בדרכי המין והשתן (Menopause)

02/11/2019

 

טיפול לייזר נרתיקי וטיפול באסטרוגן נרתיקי מספקים תועלת דומה בנשים עם תסמונת GSM (Genitourinary Syndrome of Menopause), כך עולה מתוצאות מחקר VeLVET, שפורסמו בכתב העת Menopause.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עד מחצית מהנשים במנופאוזה מדווחות על תסמיני GSM. טיפול באסטרוגן משמש במקרים של כישלון קו-טיפול ראשון (קרם לחות, חומרי סיכה והמשך פעילות מינית), כאשר מספר מחקרים קטנים וקצרי-טווח העידו על התועלת של טיפול לייזר נרתיקי.

 

במחקר הנוכחי ערכו החוקרים השוואה של תסמיני GSM בין נשים לאחר טיפול לייזר עם פחמן דו-חמצני ואלו שטופלו באסטרוגן נרתיקי בלבד במחקר העדר-נחיתות בתווית-פתוחה שכלל 69 נשים.

 

התוצא העיקרי היה מדד VAS (Visual Analog Scale) ליובש נרתיקי לאחר שישה חודשים.

 

החוקרים מדווחים כי לא זוהו הבדלים משמעותיים בין קבוצות הטיפול בהערכת יובש נרתיקי. בנוסף, לא תועדו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בתסמיני GSM אחרים שנבחנו במחקר, כולל צריבה או גרד בנרתיק וצריבה במתן שתן).

 

שינויים במדד הבשלה נרתיקית הצביעו על השפעה אסטרוגנים גבוהה יותר בקבוצת הטיפול באסטרוגן, בהשוואה לטיפול בלייזר.

 

בקרב נשים בקבוצת הטיפול באסטרוגן תועד סיכוי גבוה יותר לשיפור בחשק ועוררות מינית לאחר הטיפול, אך ההבדל נעלם לאחר תקנון לגיל, מצב מנופאוזה, שימוש קודם באסטרוגן ופעילות מינית.

 

שיעור גבוה יותר של נשים בקבוצת הטיפול באסטרוגן, בהשוואה לנשים בקבוצת הטיפול בלייזר (82.8% לעומת 71.9%), דירגו את השיפור כטוב יותר, או הרבה יותר טוב, אך הבדל זה לא היה מובהק סטטיסטית.

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים באירועים חריגים בין קבוצות הטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתן לשקול טיפול לייזר כטיפול קצר-טווח ל-GSM, אך דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

Menopause 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני