חדשות

האם שימוש מוקדם במייבנקלאד מונע או מרפא טרשת נפוצה ? / מאמר דעה של פרופ' ג'ובאנוני

12/07/2021

בסקירה זו אנו מציגים טור דיעה בבלוג The MS Blog כפי שנכתב על ידי פרופ' ג'ובאנוני בתאריך 23.6.2021:

 

פרופ' ג'ובאנוני התייחס בטור הדיעה בבלוג לשאלה האם שימוש מוקדם במייבנקלאד מונע או מרפא טרשת נפוצה בחולי CIS. רבות נכתב אודות סוגיית ריפוי טרשת נפוצה. הבעיה לדברי פרופ' ג'ובאנוני נוגעת לסוגיית טרשת נפוצה רדומה או זוחלת (Smouldering Multiple Sclerosis), המקשה על הגדרת ריפוי טרשת נפוצה. גם במקרים בהם יכולה להיות הצלחה בריפוי מהמניעים הביולוגים של הטרשת הנפוצה, במידה והחולים פיתחו מחלה מתקדמת, הם עדיין צפויים להחמיר בהמשך, באופן בלתי תלוי בהתקפי הטרשת ההתחלתיים.

לכן, לדעתו, הפתרון היחיד נעוץ בבחינת ההשערה של ריפוי טרשת נפוצה בשלב מוקדם מאוד של המחלה, כלומר בשלב ה-RIS או CIS.

 

פרופ' ג'ובאנוני כתב כי להערכתו, ניתן לרפא טרשת נפוצה רק באמצעות טיפולי IRT וכיום ישנם רק שלושה טיפולים כאלו המשמשים באופן שגרתי לטרשת נפוצה והם: MAVENCLAD 10 mg tablets (Cladribine), Alemtuzumab והשתלת מח עצם.

פרופ' ג'ובאנוני סבור כי מייבנקלאד הינו הטיפול הבטוח ביותר מבין אלו, בעל ערך מוסף וחודר בצורה הטובה ביותר את מערכת העצבים המרכזית. לכן, לפי דעתו, הוא בעל הסיכוי הגבוה ביותר להיות בשימוש.

מסקנתו היא כי מבין אפשרויות IRT הזמינות, מייבנקלאד צריך להיות בשימוש ויש לבחור באפשרות זו בשלב מוקדם מאוד של RIS או CIS.

 

פרופ' ג'ובאנוני מציין כי חלק מהמומחים עשויים לטעון כי מניעת התקדמות לטרשת נפוצה בחולי CIS הינה מניעת טרשת נפוצה, בעוד שאחרים, כולל פרופ' ג'ובאנוני עצמו, טוענים כי CIS הינה כבר טרשת נפוצה ולכן מניעת התקדמות מ-CIS לטרשת נפוצה מקבילה לריפוי טרשת נפוצה.

 

למעשה, פרופ' ג'ובאנוני מבהיר כי ניסוי כזה כבר נעשה. מחקר ה- ORACLE בחן את תוצאות הטיפול הפומי במייבנקלאד בחולי CIS.

 

מחקר ORACLE בחן את השימוש במייבנקלאד בחולי CIS במטרה לקבוע אם טיפול תרופתי מוקדם עשוי למנוע מעבר מ-CIS למחלה התקפית הפוגתית (RRMS)2. מהנתונים במחקר זה עולה, עולה כי הטיפול במייבנקלאד בחולי CIS מעכב אבחנה של טרשת נפוצה (CDMS), בהשוואה לפלסבו, כאשר פרופיל הבטיחות של הטיפול היה דומה לזה שתואר בעבר.

 

 

נכתב ע"י ד"ר עמית עקירוב

 

בחסות חברת MERCK

 

CIS; clinically isolated syndrome, RIS; Radiologically Isolated Syndrome, IRT; Immune Reconstitution Therapy, CDMS: clinically definite multiple sclerosis, RRMS; Relapsing Remitting Multiple Sclerosis

 

MAVENCLAD is indicated for the treatment of adult patients with highly active relapsing multiple sclerosis (MS) as defined by clinical or imaging features.

 

For more information and before prescribing MAVENCLAD, please refer to Israeli PI approved MoH April 2020.

 

1.       https://multiple-sclerosis-research.org/2021/06/prevention-vs-cure/

2.       Leist TP, et al. Lancet Neurol. 2014;13(3):257-267

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני