חדשות

שאלון DIVA מסייע בזיהוי תסמונת בדרכי המין והשתן של מנופאוזה (Menopause)

13/12/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שאלון DIVA (Day-to-Day Impact of Vaginal Aging) הינו שאלון קצר אך מקיף, העשוי לסייע בשיפור זיהוי טיפול בנשים עם תסמונת דרכי המין והשתן של מנופאוזה (Genitourinary Syndrome of Menopause).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שכיחות תסמונת GSM עומדת על קרוב למחצית מהנשים לאחר מנופאוזה. עם זאת, נשים רבות אינן מבינות כי מדובר בהפרעה כרונית והן מסתייגות מלדון עם הרופא המטפל שלהן בתלונות הנוגעות לתפקוד המיני או אי-נוחות באזור איברי המין. כעת הם השלימו פרויקט לשיפור איכות המבוסס על שאלון DIVA במטרה להביא לשיפור זיהוי ואבחנת תסמונת GSM בנשים בגילאי 45 שנים ומעלה שפנו לביקורי שגרה שנתיים או בשל תלונות בדרכי המין והשתן/לדן ועריה.

 

בין אוקטובר 2019 ועד פברואר 2020, שאלון DIVA חולק לנשים בגילאי 45 שנים ומעלה לפני הביקור השגרתי השנתי או להערכת תלונות על-רקע תסמונת GSM. שיעורי אבחנת תסמונת GSM במהלך הפרויקט נבחנו אל מול שיעורי אבחנת התסמונת במהלך 4 החודשים שמיד לפני תחילת הפרויקט. החוקרים ביקשו לבחון אם הסיכוי לאבחנת תסמונת GSM היה גבוה יותר בנשים שהשלימו את שאלוני DIVA, בהשוואה לנשים שלא השלימו שאלונים אלו.

 

מדגם המחקר כלל 175 נשים שענו על קריטריוני המחקר, מהן 113 השלימו את שאלון DIVA. השלמת שאלון DIVA לוותה בעליה יחסית של 30.7% בשיעורי אבחנת GSM, בהשוואה לשיעורי האבחנה שתועדו במהלך 4 החודשים שקדמו לתחילת הפרויקט (10.1% לעומת 13.2%, בהתאמה; p=0.231), אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית .

 

לאחר תחילת הפצת השאלונים, החוקרים זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשיעורי אבחנת תסמונת GSM בין נשים שהשלימו את שאלוני DIVA, בהשוואה לנשים שלא השלימו את השאלונים (37.2% לעומת 9.7%, p<0.001). כאשר החוקרים סיווגו את התוצאות לפי סוג הביקור, בנשים שפנו לביקור שגרה שנתי והשלימו את שאלוני DIVA תועדו שיעורים גבוהים יותר של אבחנת תסמונת GSM, בהשוואה לאלו שלא השלימו שאלונים אלו (37.2% לעומת 10%, p<0.001).

 

כאשר החוקרים התמקדו בנשים לאחר-מנופאוזה הם מצאו כי שיעורי אבחנת תסמונת GSM היו גם כן גבוהים יותר באלו שהשלימו את שאלוני DIVA, בהשוואה לנשים שלא השלימו את השאלונים (44.2% לעומת 8.5%, בהתאמה, p<0.001).

 

ממצאי המחקר תומכים בשימוש בשאלוני DIVA לזיהוי וטיפול בנשים עם תסמונת GSM הפונות למרפאה כחלק מביקורי שגרה שנתי או בשל תלונות בדרכי המין והשתן. בשילוב עם הכשרה והדרכת הרופאים המטפלים, השימוש בשאלוני DIVA הוביל להגדלת המודעות של הצוות המטפל בנוגע להימצאות וההשפעה האפשרית של תסמינים בדרכי המין והשתן על-רקע מנופאוזה על התפקוד ותחושת הרווחה של הנשים.

 

Menopause. 2020 Nov;27(11):1295-1301

 

להורדת השאלון

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני