חדשות

פעילות גופנית מתונה במהלך טיפול כימי, עשויה לעכב את התקדמות מחלתם של חולי סרטן מעי גס גרורתי, ולהפחית את תופעות הלוואי של הטיפול (Journal of Clinical Oncology)

01/03/2020

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

ידוע כי ביצוע פעילות גופנית סדירה תורם לירידה בסיכון להישנות ולתמותה בחולי סרטן מעי גס לא גרורתי, אך עד כה לא נבדק אם לַפּעילות השפעה מיטיבה גם בחולי סרטן מעי גס גרורתי. חוקרים ממרכזים ואוניברסיטאות רבים וחשובים בארה"ב, כולל Dana Farber בבוסטון, ממוריאל סלואן קטרינג בניו יורק וייל בקונטיקט, ביקשו לבדוק שאלה זו.

לצורך כך, במהלך החודש שלאחר תחילת הטיפול הכימי, התבקשו 1,218 חולים בסרטן מעי גס גרורתי לענות על שאלון בנוגע לפעילות הגופנית שביצעו בחודשיים האחרונים. החולים נשאלו על עוצמת המאמץ (קלה, מתונה, מאומצת, מאומצת מאוד), וקצב, תדירות ומשך הפעילות, כדי להעריך את השפעת הפעילות על ההישרדות הכוללת מהמחלה, זמן ההישרדות, התקדמות המחלה, ותופעות הלוואי של הטיפול במחלה. החוקרים חישבו את הערך המטבולי של הפעילות הגופנית ביחידות MET (Metabolic Equivalent Task), לצורך הערכת הוצאת האנרגיה בזמן הפעילות. הוצאת אנרגיה במנוחה מהווה MET1, וככל שה-MET גבוה יותר, הדבר מעיד על מאמץ גופני גבוה יותר. פעילויות הדורשות למעלה מ-6 יחידות MET, כגון ריצה, רכיבה על אופניים, סקי, ועוד, הוגדרו כמאומצות, בעוד שפעילויות כגון הליכה ויוגה הוגדרו כלא-מאומצות.

על פי תוצאות המחקר, בהשוואה לחולים שפעילותם הגופנית הייתה פחות מ-3 יחידות MET בשבוע, חולים שביצעו 18 ומעלה יחידות MET שבועיות היו בסיכון נמוך ב-17% להתקדמות המחלה. בנוסף, בהשוואה לחולים שעסקו בפחות מ-9 יחידות MET בשבוע, אלו שביצעו למעלה מ-9 יחידות MET היו בסיכון נמוך באופן משמעותי - ב-27% פחות - לפתח תופעות לוואי חמורות מהטיפול הכימי. עוד נמצא, כי חולים שביצעו 5 שעות ומעלה של פעילות גופנית לא מאומצת בשבוע, היו בסיכון נמוך ב-22% להתקדמות מחלתם, בהשוואה לחולים שביצעו פחות משעה של פעילות גופנית בשבוע.

לסיכום, פעילות גופנית רבה וממושכת הייתה כרוכה בתוחלת חיים ממושכת יותר ובזמן ממושך יותר ללא התקדמות המחלה, וכן בסיכון נמוך יותר להתפתחות תופעות לוואי חמורות כתוצאה מהטיפול הכימי במחלתם. הממצאים מצביעים על כך שפעילות גופנית לא מאומצת - שרבים מהחולים המקבלים טיפול כימי יכולים לבצע - יכולה להועיל לחולי סרטן מעי גס גרורותי.

המאמר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology בתאריך 13.8.2019.

 

קישור למאמר המלא [באנגלית]

 

האגודה למלחמה בסרטן יזמה את פרויקט 'צעדים לאיכות חיים'® שנועד לחשוף את חולי הסרטן ליתרונות הבריאותיים הגלומים בפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם ולתת ייעוץ וליווי מקצועי לחולים שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית. התוכנית ניתנת בהנחיה קבוצתית על ידי פיזיותרפיסטים במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ, שהודרכו בהתנדבות על ידי פרופ' נעמה קונסטנטיני, מומחית ברפואת ספורט. למידע נוסף ולהצטרפות ניתן לפנות בטל.      03-5721618, או במייל shikum@cancer.org.il.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני