חדשות

ניתן להתחיל בטיפול מקומי באסטרוגן לאטרופיה של הנרתיק לפני או אחרי גיל 60 (Menopause)

16/11/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ניתן להתחיל בטיפול באסטרוגן מקומי במינון נמוך לשיפור תסמיני אטרופיה של הנרתיק לפני או אחרי גיל 60 שנים, כך עולה מניתוח פוסט-הוק של מחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, שפורסם בכתב העת Menopause.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול מקומי באסטרוגן עשוי להביא לשיפור תסמיני אטרופיה של הנרתיק והשינויים התאיים בנשים לאחר-מנופאוזה. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון אם גיל בתחילת הטיפול עשוי להשפיע על התגובה לטיפול.

 

החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק של נתונים ממחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 205 נשים לאחר מנופאוזה בגילאי 45 שנים ומעלה, אשר טופלו באסטרוגן נרתיקי במינון 10 מיקרוגרם למשך 52 שבועות. נשים מתחת לגיל 60 ובגילאי 60 שנים ומעלה בתחילת הטיפול נבחנו בהתאם למדד הבשלת הנרתיק (כפי שנקבע לפי דגימות ציטולוגיה מהנרתיק), מדד חומציות של הנרתיק והתסמין המטריד ביותר. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת ההבדלים בין הקבוצות מתחילת המחקר עד לאחר 52 שבועות.

 

מהנתונים עולה כי טיפול מקומי באסטרוגן נרתיקי הוביל לשיפור מדדי הבשלת נרתיק, מדד חומציות של הנרתיק ומדד תסמינים בשתי קבוצות הגיל. עם זאת, הפרופיל הציטולוגי היה שונה משמעותית באלו מתחת לגיל 60 (143 נשים), בהשוואה לאלו בגילאי 60 שנים ומעלה (55 נשים), עדות לתגובתיות תאית מופחתת לטיפול בנשים מבוגרות יותר. ההשפעה של הטיפול על מדד החומציות בנרתיק הייתה קטנה יותר בנשים מבוגרות יותר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ניתן להתחיל טיפול באסטרוגן מקומי בכל גיל מאחר וטיפול באסטרוגן נרתיקי במינון נמוך עשוי לשפר תסמינים וסימנים של אטרופיה נרתיקית הן בגילאים צעירים והן בגילאים מבוגרים. התגובה המשמעותית יותר בנשים צעירות תומכת בהמלצות הקליניות להתחלת טיפול מוקדם.

 

Menopause, online October 5, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני