חדשות

במקום ניתוח - הסרת גושים בבלוטת התריס באמצעות גלי רדיו (הודעת הלל יפה)

01/12/2019

הודעת הלל יפה

המרכז הרפואי הלל יפה החלו לעשות שימוש בטכנולוגיית גלי רדיו להסרת קישריות בבלוטת התריס. ד"ר גלית אביאור (בתמונה) , רופאה בכירה במחלקה לאף אוזן גרון של המרכז הרפואי הלל יפה, המבצעת את ההליך: היתרונות הברורים - העדר צלקת צווארית, אשפוז קצר והפחתה של סיבוכי ניתוח.

קישריות בבלוטת התריס (בלוטת המגן/ תירואיד בלוטה הממוקמת בחלק הקידמי של הצוואר על קנה הנשימה), הינה תופעה השכיחה ב- 15 עד 30 אחוזים מכלל האוכלוסייה, ובעיקר בנשים. כאשר הקשרית גדולה הדבר עלול לגרום  לקשיים בבליעה ובנשימה או להפרעה אסטטית

 במרבית המיקרים הקישריות הן שפירות, ולכ- 5% מהאוכלוסייה מעל גיל 50 תיווצרנה קישוריות שניתן למששן, אם כי לעיתים מדובר בקישריות שניתן לראותן בבדיקת אולטראסאונד צווארי בלבד. מתוך  כלל הקשריות כ  כ- 7-15% קישוריות תהיינה ממאירות (סרטניות), כאשר האבחנה בין קישורית ממארת לשפירה תעשה בסיוע אולטראסאונד ובמידת הצורך בניקור מונחה אולטראסאונד (FNA).

הטיפול בקישריות סימפטומטיות הדורשות טיפול  היה עד היום  לרוב באמצעות ניתוח פתוח בצוואר, אך בשנים האחרונות, בעיקר באירופה, החלה להיות נפוצה השיטה של שימוש בגלי רדיו – שהיא שיטה שאינה נחשבת ניתוחית. המחלקה לאף אוזן גרון וכירורגית ראש צוואר של המרכז הרפואי הלל יפה היא בין הראשונות בארץ שהחלו לעשות שימוש בשיטה. הפעולה מתבצעת כיום בחדר ניתוח ובשיתוף יחידת האולטרסאונד במכון הדימות של בית החולים.

כיצד זה מתבצע?

הטיפול באמצעות גלי רדיו דומה לניקור  מחט  תחת הנחיית  אולטרסאונד. השוני העיקרי הוא שבמקרה דנן המחט המוחדרת שולחת אל הקישורית את גלי הרדיו שגורמים לחימום הקשר וכיווצו. בסיום הפעולה ישנה תחושה של חום מקומי ולעיתים סימני אודם מקומיים ונפיחת שחולפים לאחר מספר ימים.

היתרונות של השיטה הם: העדר צלקת צווארית, הפחתה בסיבוכי הניתוח ואשפוז קצר.

כמו כן הוכח כי השפעת גלי הרדיו נמשכת גם חודשים לאחר סיום הפעולה, כך שכחצי שנה לאחר הטיפול הקישורית עשויה להיעלם כמעט לחלוטין. 

ד"ר אביאור מציינת כי יש צורך להמשיך את המעקב מכיוון שאם הקישרית שטופלה הייתה גדולה מאוד, קיימת האפשרות שיהיה צורך לחזור על הפעולה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני