חדשות

ניתן לשחרר חלק מהחולים לאחר ניתוחי לב ללא טיפול באופיואידים (Ann Thorac Surg)

20/12/2021

חלק מהחולים לאחר ניתוח לבבי אינם נדרשים לטיפול באופיואידים להקלה על כאבים לאחר השחרור מבית החולים לביתם, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Annals of Thoracic Surgery.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ידוע אם כלל החולים לאחר ניתוח לבבי נדרשים לטיפול באופיואידים. הם השלימו ניתוח רב-משתני במטרה לזהות גורמים המנבאים אילו חולים לא נדרשים לטיפול באופיואידים בעת השחרור לביתם לאחר ניתוח לב.

 

מדגם  המחקר כלל חולים שלא קיבלו בעת הקבלה לאשפוז טיפול באופיואידים והופנו לניתוח מעקפים ו/או ניתוח מסתם לב באמצעות פתיחת החזה בעשרה מרכזים. התוצא העיקרי של המחקר היה שחרור מבית החולים ללא מרשם לטיפול באופיואידים. ניתוח סטטיסטי שימש לזיהוי גורמים המנבאים שחרור ללא מרשם לטיפול באופיואידים והחוקרים עקבו אחר מתן מרשמים לטיפול באופיואידים לאחר השחרור מבית החולים.

 

מדגם המחקר כלל 1,924 חולים שלא טופלו באופיואידים בעת הקבלה לאשפוז (גיל ממוצע של 64 שנים, 25% נשים). מבין כלל החולים שנכללו במחקר, 28% שוחררו ללא מרשם לטיפול באופיואידים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי גיל מתקדם, שהות ארוכה יותר בבית החולים וניתוח במהלך שלושת החודשים האחרונים של המחקר, היו כולם מנבאים בלתי-תלויים של שחרור חולים לביתם ללא מרשם לאופיואידים. מנגד, דיכאון, שימוש במספר גדול יותר של כדורי אופיואידים יממה לפני השחרור מבית החולים וגזע שאינו שחור ואינו לבן היו גורמים מנבאים קבלת מרשם לטיפול באופיואידים.

 

מבין 547 החולים ששוחררו ללא מרשם לאופיואידים, 10 חולים (1.8%) קיבלו בשלב מאוחר יותר טיפול באופיואידים.

 

החוקרים כותבים כי שחרור חולים נבחרים לאחר ניתוח לבבי ללא מרשם לאופיואידים הינה גישה נסבלת היטב, עם שיעורי היארעות נמוכים של טיפול באופיואידים לאחר השחרור. הגדלת היקף החולים המשוחררים לביתם ללא אופיואידים עשויה לשפר את איכות הטיפול הרפואי באוכלוסיה זו.

 

Ann Thorac Surg, Dec 15, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני