חדשות

בדיקות דם יכולה לזהות סיכון של נחשפים לשחפת להתקדם למחלה פעילה (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine)

13/04/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

אנשים אשר באים במגע עם חולי שחפת נמצאים בסיכון לפתח בעצמם את המחלה, ומהווים יעד חשוב לביצוע רפואה מונעת. חוקרים זיהו ארבעה גנים אשר יכולים לעזור בזיהוי אנשים שנמצאים בסיכון לפתח מחלת שחפת (TB) פעילה, עד שנתיים לפני התפתחות  סימפטומים. כך על פי מחקר שפורסם ב American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

מחקר case-control זה כלל מטופלים אפריקנים מדרום אפריקה, גמביה, אתיופיה ואוגנדה, אשר לא היו נשאים של HIV, ואשר נחשפו ל TB במגע תוך-ביתי. במחקר, ראשית השתמשו בתוצאות PCR נתונות על מנת לזהות ארבעה גנים אשר מנבאים את ההתקדמות לשחפת. הסיכון להתקדמות המחלה נקראה genetic risk signature (RISK4). בצעד הבא, הם בדקו את RISK4 במטופלים מדרום אפריקה, גמביה ואתיופיה. בהמשך הם השוו את RISK4 עם TB signatures אחרים, כולל 3-gene, 4-gene, 16-gene signature. סה"כ נבדקו 79 מטופלים אשר פיתחו TB תוך 3-24 חודשים של מעקב ("progressors"), ו 328 מטופלים אשר לא פיתחו TB ונשארו בריאים לאורך 24 חודשים המעקב ("nonprogressors").

נמצא כי four-transcript signature (RISK4) ניבא התקדמות מחלה עד שנתיים לפני הופעת סימפטומים של המחלה, עם השתנות מעטה מאד בין האוכלוסיות. RISK4 היה גם מדויק בניבוי באנליזות נפרדות של אוכלוסיות דרום אפריקה, גמביה ואתיופיה (p< 0.03 עבור כולן).

החוקרים מסכמים כי במחקר זה פותחה בדיקת PCR לניבוי התפתחות TB באנשים אשר נחשפו לחולי שחפת מאוכלוסיות שונות באפריקה. החוקרים מוסיפים, כי בדיקה זו יכולה להתפתח ולשמש בעתיד כבדיקת סקר להערכת מידת סיכונם של הנחשפים ללקות בשחפת פעילה.

עם זאת, הם מודעים למגבלות המחקר – מדגם קטן, והגבלה של אוכלוסיית המחקר לשלושה איזורים באפריקה בלבד.

 

Four-gene Pan-African Blood Signature Predicts Progression to Tuberculosis. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. April 3, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני