מאמרי מערכת

אומדן הסיכון לנפילות במסגרת הערכה גריאטרית ראשונית/מאת פרופ' ארתור ליבוביץ, עורך גריאטריה

23/04/2009

אנו מודים לגב' ר"י, אחות במרפאה גריאטרית קהילתית של אחת מקופות החולים אשר פנתה אלינו בשאלה – כיצד להעריך סיכון לנפילות. ר"י ציינה כי אין כרגע פיזיותרפיסטית בצוות והיא מעוניינת בשיטת הערכה שניתנת לביצוע בקךות ובפשטות, גם ע"י מי שאינו מומחה לנושא.

הסוד הגדול להצלחה של מבחן/אומדן כלשהוא, הוא הפשטות שלו. לדוגמה נביא את נושא ההערכה הקוגניטיבית. יש במערכת מספר גישות להעריך מצב קוגניטיבי אבל שניים הן המובילות. ה- MMSE

  -(Mini Mental State Examination)    ומבחן השעון. זאת בשל פשטות הביצוע ויעילות המידע שמספקים. כזהו המצב  גם בנושאים אחרים כמו הערכת מצב של דיכאון אצל קשישים שמושתת על מבחן בשם - GDS (Geriatric Depression Scale)-  שבתחילה כלל 30 שאלות ובהמשך 15 ואף 5. גם בתחום של אומדן הסיכון לנפילות יש מספר שיטות  ;חלקן מיועדות למחקר אבל שתיים הן היעילות והמעשיות ביותר לביצוע.

השיטה הראשונה מכונה מבחן "קום ולך" והיא המומלצת ביותר כי היא מאוד פשוטה ובהחלט ניתנת לביצוע ע"י כל אדם שרכש ניסיון מינימלי בהפעלתה.מבחן " קום ולך "  ( באנגלית (GET UP AND GO יובא  להלן.

 השיטה השנייה, המבחן על שם "טינטי " (על שם ממציאתו) לא הובא בסקירה  זו למרות שאף הוא אינו מסובך.

המעוניינים בו יוכלו לפנות אלי במייל ואשמח לשלוחו אישית לפונים. 

 

מבחן  "קום ולך"

פקודת "קום ולך" הינה מבחן קצר, פשוט, מהיר ומעשי מאוד הבודק את רוב כישורי הניידות.

הפקודה היא לקום מכסא עם ידיות, ללכת לנקודה הנמצאת במרחק של 3 מטר להסתובב ולחזור, ולהתיישב שנית על הכסא.

הניקוד הינו לפי משך הזמן בשניות להשלמת המטלה.

20*>                עצמאים בניידות והליכתם בטוחה.

20-29               הליכה לא בטוחה, קיימת בעיה וזקוקים להערכה נוספת. רובם זקוקים לאביזר עזר.

30<                  תלותיים, זקוקים לעזרה בהליכה, 50% עם מקל, 40% הליכון, 10% השגחה. חלקם זקוקים לעזרה בהעברות, ורובם לעזרה בשימוש בשירותים. אינם יוצאים מחוץ לבית לבד

* יחידות הזמן  צוינו בשניות.

מרפאות גריאטריות בקהילה נועדו , בין היתר כדי לאפשר סריקת  הקשישים,לאתר בעיות תפקוד ולטפל בהן מבעוד מועד. הכלי להערכת המצב התפקודי מכונה " הערכה גריאטרית"  GERIATRIC ASSESSMENT  הוא אוסף של מבחנים. אומדנים וסולמות הערכה המכסים את כל התחומים מן הנטייה לנפילות להערכה הקוגניטיבית, ומן ההערכה התזונתית עד למידת הסיכון לפתח פצעיי לחץ.

הערכה גריאטרית בסיסית וראשונית היא כלי חשוב להערכת מצבו של אדם זקן , לא פחות חשוב ממדידת לחץ הדם החום והדופק שלו. יש לעודד את קופות החולים להקנות ידע בסיסי זה לאחיות הקהילה.

יתר על כן , הרפואה המודרנית מצפה שגם רופאי קהילה ראשוניים, כלליים ומקצועיים ורופאי היחידות לטיפול בית , יידעו לבצע הערכה גריאטרית ראשונית לטובתם של מטופליהם הקשישים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני