חדשות

ניתוח ראשון לפריצת דיסק צווארי בשיטה זעיר פולשנית בגישה אחורית (הודעת הלל יפה)

26/07/2020

הודעת הלל יפה

היחידה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה ביצעה לראשונה ניתוח לתיקון פריצת דיסק צווארי בשיטת זעיר פולשני בגישה אחורית. ברוב המקרים ניתוחים כאלה מצריכים החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של חולייה צווארית בגישה קדמית. את הניתוח ביצע ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה.

 

המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה ביצע השבוע לראשונה, ניתוח לפריצת דיסק צווארי בשיטת זעיר פולשני בגישה אחורית בקרב מטופל בשנות ה- 50 לחייו, הסובל מכאבים חריפים וחמורים באזור הצוואר, המשליכים לאורך היד ומסבים לו סבל רב יומיומי.

"פריצת דיסק הינו מצב בו מופעל לחץ על הרקמה העצבית סביב עמוד השדרה הצווארי, הגורם לכאבים חזקים ולהגבלת תנועה שעלולה להימשך ימים ואף שבועות ספורים. בנוסף לכאב באזור הצוואר, עלול להתפתח 'כאב רדיקולרי'- כאב עז שמקורו במערכת העצבים, המוקרן גם לאזורים אחרים, כמו כתפיים וידיים וכן עלולות להופיע תופעות נירולוגיות שונות, לדוגמה החלשות שרירי הידיים והאצבעות והרגשת נימול", מסביר ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה, שביצע את הניתוח. 

הטיפולים הקיימים

במקרים של פריצת דיסק, ישנם טיפולים שמרניים הכוללים תרופות לשיכוך כאבים ותרופות לטיפול בדלקת, טיפולי פיזיותרפיה, חימום הצוואר, קיבוע, חיזוק שרירי הצוואר, הזרקות ומנוחה. במידה שאלה לא הועילו, תישקל האופציה הניתוחית.

"הניתוחים המקובלים והמוכרים במקרים של פריצת דיסק צווארי הינם החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של החוליות. שיטה ייחודית זו, בשונה מהשיטות האחרות, מתבצעת מהצד האחורי של הצוואר ודורשת מיומנות של הרופא המנתח. במהלך הניתוח מתבצע חתך של כ- 18 מ"מ, דרכו מוחדר מיקרוסקופ ניתוחי המאפשר לאתר את הגורם המפעיל לחץ על העצב, להוציא חלק אחורי ממנו וכך לשחרר את הלחץ המופעל על תעלת השורש", מציין ד"ר גוטמן.

יתרונות השיטה

לשיטה זו מספר יתרונות, ביניהם: שימור טווח תנועה, היעדר הצורך במשתל מלאכותי או לחילופין קיבוע של החוליה, וכן צמצום הסיבוכים הכרוכים בניתוחים האחרים כגון פגיעה בכלי דם גדולים או פגיעה בוושט ובמיתרי הקול שעלולה לגרום לצרידות וקושי בבליעה.

ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א' ומומחה לניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה, ציין: "אנו, במערך האורתופדי ב"הלל יפה", משתמשים בטכניקות ניתוחיות מהמתקדמות ביותר בתחום. שיטה זו מייתרת את הצורך בכריתת דיסק בצוואר ובהשתלת כלוב או דיסק מלכותי ולכן מדובר בטכניקה ניתוחית מצוינת המאפשרת למטופלנו להבריא בצורה טובה ומהירה יותר ולחזור לשגרה בפרק זמן קצר יותר".

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<