מאמרי מערכת

ניבוי מותאם אישית של הדרדרות גלאוקומה תוך שימוש ב- Filtered Forecasting Methods / פרופ' מרדכי רוזנר

29/04/2018


הגישה המועדפת של האגודה האמריקאית לרפואת עיניים לטיפול בגלאוקומה ראשונית פתוחת זווית מדגישה את החשיבות של קביעת לחץ המטרה עבור כל חולה גלאוקומה. באמצעות קביעת לחץ מטרה, הקלינאים יכולים להעריך אם הפעולות שהם נוקטים מורידות את הלחץ התוך עייני לרמה בטוחה ואם יש צורך בפעולות נוספות. למרות שקיימת הסכמה בקהילת רופאי הגלאוקומה שקביעת לחץ המטרה הינה צעד שימושי לטיפול בחולה הגלאוקומה, אין זה ברור תמיד מהו לחץ המטרה המיטבי עבור חולה מסוים. באופן מסורתי, השתמשו רופאי הגלאוקומה בתוצאות של מחקרי הגלאוקומה הקליניים הגדולים, הניסיון בעבר וניסיונם כדי לבחור בלחץ המטרה. מצד אחד, בחירת לחץ מטרה נמוך מהדרוש עלול לגרום לחשיפה של המטופל לטיפולים ולניתוחים מיותרים, עם תופעות לוואי לא רצויות, אפשרות של סיבוכים ולעלויות מיותרות. מצד שני, בחירת לחץ מטרה גבוה מהדרוש תחשוף את המטופל לסכנה של הדרדרות הגלאוקומה. לכן, חשוב לשפר את היכולת לבחור לחץ מטרה מתאים עבור הטיפול בחולים עם גלאוקומה פתוחת זווית. השיטה האידאלית לבחירת לחץ מטרה מתאים צריכה להתחשב בדינמיקה של התקדמות הגלאוקומה באוכלוסייה של חולים דומים כדי לדעת כיצד המחלה מתקדמת ברמות לחץ שונות יחד עם הדינמיקה של המתקדמות המחלה בחולה הספציפי. מידע כזה יאפשר לבנות תחזית אישית של התקדמות המחלה ברמות לחץ תוך עייני שונות. את ההערכות האלה ניתן לעדכן באופן דינמי בכל פעם שהמטופל עובר בדיקה. כיון שהחולים שונים זה מזה בנתונים רבים הכוללים את המאפיינים הסוציו-דמוגרפיים,  הבריאות הכללית ותוחלת החיים, היכולת לסבול טיפולים שונים וההעדפות מבחינת האגרסיביות במידת השליטה בגלאוקומה, מכשיר לקבלת החלטות שישכיל את המטפלים במסלול התקדמות הגלאוקומה במצבים שונים של לחץ מטרה יהיה חשוב יותר מאשר מכשיר שיקבע רק רמת לחץ אחת שיש לשאוף אליה עבור חולה מסוים. מכשיר כזה יאפשר למטפל ולחולה להחליט ביחד על לחץ המטרה המתאים ביותר המבוסס על המצב וההעדפות של החולה המסוים.
במאמר הנוכחי מתארים המחברים טכניקה חדשה המשתמשת בפילטר קלמן Kalman Filter כדי לפתח כלי לקביעת לחץ מטרה מותאם אישית ומתעדכן באופן דינמי עבור חולים בגלאוקומה פתוחת זווית. פילטר קלמן הינו טכניקה בה השתמשו מזה עשרות שנים בתעשיית החלל כדי לעזור להנחות טיסות. לאחרונה השתמשו בטכניקה זו כדי לנבא התקדמות מחלה בחולי סוכרת וסרטן הערמונית. טכניקה זו מתחשבת גם בדינמיקה של התקדמות המחלה באוכלוסיות חולים עם המצב הנבדק יחד עם תוצאות המדידות בעבר אצל החולה המסוים כדי לבנות תחזית מותאמת אישית של מחלתו. הטכניקה מאפשרת גם לעדכן את התחזית בכל בדיקה על פי תוצאותיה.
המחקר בוצע בארצות הברית על ידי חוקרים ממסצ'וסטס וממישיגן, מהאגף לרפואה פנימית כללית של  Massachusetts General Hospital בבוסטון, ממחלקת הרפואה של בית הספר לרפואה של הרווארד בבוסטון, מהמחלקה ל- Industrial and Operations Engineering של בית הספר להנדסה, אוניברסיטת מישיגן באן-ארבור, מהמחלקה לרפואת עיניים ולמדעי הראייה של בית הספר לרפואה, אוניברסיטת מישיגן באן-ארבור, ממרכז ל- Policy and Innovation אוניברסיטת מישיגן באן-ארבור, ומהמחלקה למדיניות וניהול בריאות של בית הספר לרפואה ציבורית, אוניברסיטת מישיגן באן-ארבור.
מטרת  המחקר הייתה לבנות ניבויים מותאמים אישית של צורת ההתקדמות של גלאוקומה פתוחת זווית במצבים שונים של לחץ תוך עייני כדי לעזור לקלינאים לקבוע לחצי מטרה מותאמים אישית. המחקר כלל בדיקה משנית בעזרת תוצאות של מדידות לאורך זמן של שני מחקרים מבוקרים וארעיים. במחקר נכללו חולים עם גלאוקומה פתוחת זווית בינונית או מתקדמת של ה- Collaborative Initial Glaucoma Treatment Study (CIGTS) או מה-  Advanced Glaucoma Intervention Study (AGIS). באמצעות שימוש בנתונים של בדיקות הטונומטריה והפרימטריה של משתתפי המחקרים הללו, פותחו ואומתו מודלים של Kalman Filter (KF) עבור חולים עם גלאוקומה פתוחת זווית עם התקדמות מהירה, התקדמות איטית או ללא התקדמות של הגלאוקומה. עבור כל חולה נקבע כיצד ישתנה  ממוצע הסטייה mean deviation (MD) אם החולה שומר על הלחץ שלו ברמה 1 עד שבע (6, 9, 12,15, 18, 21 או 24 מילימטר כספית) במשך 5 שנים. בנוסף בוצע ניבוי של שינויים בממוצע הסטייה לאורך הזמן אם הלחץ התוך עייני התגבר או פחת ב- 3, 6 או 9 מילימטר כספית מהרמה בה התחיל המחקר. התוצא העיקרי היה הערכות מותאמות אישית של השינויים בממוצעי הסטיות בלחצי מטרה שונים. 
במחקר נכללו 571 חולים שגילם הממוצע היה 64.2 שנים, ועליהם בוצע מעקב של 6.5 שנים בממוצע. המודלים של החוקרים נבעו שבממוצע, החולים עם הידרדרות מהירה של המחלה יאבדו 2.1, 6.7 ו- 11.2 דציבלים בלחצי מטרה של 6, 15 ו- 24 מילימטר כספית, בהתאמה, במהלך 5 שנים. בניגוד להם, החולים עם הידרדרות איטית של המחלה יאבדו 0.8, 2.1 ו- 4.1 דציבלים באותם לחצי מטרה ובאותו זמן. כאשר משתמשים בכלי שמוצע על ידי החוקרים להערכת מידת ההידרדרות של גלאוקומה פתוחת זווית עבור כל 571 החולים, נמצא שאין שינוי משמעותי מבחינה סטטיסטית במשך 5 שנים בין ההידרדרות של שחורים לעומת לבנים, של גברים לעומת נשים, ושל משתתפים משני המחקרים השונים.
מסקנת החוקרים היא שלמיטב ידיעתם זהו הכלי הקליני הראשון לקבלת החלטה שמאפשר תחזית מותאמת אישית של התקדמות גלאוקומה פתוחת זווית ברמות לחץ תוך עיני שונות. כלי כזה יכול לעזור לקלינאים לקבוע לחץ מטרה מותאם אישית לחולה הגלאוקומה פתוחת זווית.

Kazemian P, Lavieri MS, Van Oyen MP, Andrews C,  Stein JD
Personalized Prediction of Glaucoma Progression Under Different Target Intraocular Pressure Levels Using Filtered Forecasting Methods
Ophthalmology 2018;125:569-577

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<