חדשות

הערכת הדיוק של מודלים לחיזוי הסיכון לסרטן שד (J Natl Cancer Inst)

02/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the National Cancer Institute מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי במדגם גדול של נשים שהשלימו בדיקות ממוגרפיה כחלק מבדיקות סקר לסרטן שד, מודלים לחיזוי הסיכון הדגימו דיוק דומה ומתון בחיזוי הסיכון לממאירות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנם מספר מודלים להערכת הסיכון לסרטן שד. מחקרים מעטים בחנו את הדיוק של מודלים אלו בחיזוי הסיכון לממאירות באוכלוסיות גדולות. כעת הם ביקשו לבחון את מודלי BRCAPRO, Gail, Claus, BCSC (Breast Cancer Surveillance Consortium) ו-Tyrer-Cuzick בחיזוי הסיכון לסרטן שד לאורך 6 שנים במדגם שכלל 35,921 נשים בגילאי 40-84 שנים אשר השלימו בדיקות סקר בבית חולים אחד בין השנים 2007-2009.

 

החוקרים העריכו את יכולת ההבחנה של המודל על-פי השטח מתחת לעקומת ה-ROC ובחנו את הכיול ע"י השוואת יחס המקרים המאובחנים לעומת המקרים הצפויים. עוד חישבו החוקרים את השורש הריבועי של מדד Brier Score והערך המנבא החיובי והשלילי של כל מודל.

 

ממצאי המחקר אישרו את הכיול הטוב ויכולת ההבחנה הדומה של מודלי BRCAPRO, Gail, Tyrer-Cuzick ו-BCSC. מודל Gail הדגים יחס מקרים מאובחנים למקרים צפויים שהיה מעט טוב יותר (יחס של 0.98) ושטח מתחת לעקומה עדיף (0.64), בהשוואה למודל BRCAPRO (יחס מקרים מאובחנים לצפויים של 0.94, שטח מתחת לעקומה של 0.61) ו-Tyrer-Cuzick (יחס מקרים מאובחנים לצפויים של 0.84, שטח מתחת לעקומה של 0.62) בכלל אוכלוסיית המחקר.

 

מודל BCSC הדגים את השטח מתחת לעקומה הגבוה ביותר בנשים עם מידע זמין אודות צפיפות השד (יחס מקרים מאובחנים לצפויים של 0.97, שטח מתחת לעקומה של 0.64).

 

לכל המודלים דיוק חיזוי נמוכה לזיהוי סרטן שד חיובי ל-HER2 וסרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים, בהשוואה לסרטן שד שלילי ל-HER2 וחיובי לקולטנים להורמונים.

 

החוקרים כותבים כי מודלים המשלבים גורמי סיכון גנטיים ולא-גנטיים נוספים וכוללים הערכת הסיכון לתתי-סוגים של הגידול עשויים להביא לשיפור נוסף בחיזוי הסיכון לסרטן שד.

 

J Natl Cancer Inst. 2020;112(5):489-497

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<