חדשות

מחקר ישראלי: סיכויים דומים להישנות סרטן השד בקרב מטופלות מקבוצות אתניות שונות שעברו בדיקת אונקוטייפ (הודעת רניום, The Breast Journal)

28/07/2020

תוצאות  מחקר חדש מראות כי אין הבדל בתוצאות מדד ההישנות של סרטן השד בקרב נשים שעברו בדיקת אונקוטייפ בין מטופלות מקבוצות אתניות שונות. יחד עם זאת מטופלות ממוצא דרוזי חלו בגיל צעיר יותר

מחקר חדש שפורסם בכתב העת The Breast Journal  בחן האם קיים הבדל בין מטופלות עם סרטן שד מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי ל HER2 מקבוצות אתניות שונות (יהודים לעומת ערבים/דרוזים). המחקר בדק את המבוטחות ב"שירותי בריאות כללית" אשר ביצעו את בדיקת אונקוטייפ שד כחלק מהרצף הטיפולי.

במחקר שהוביל פרופ' גיל בר סלע מנהל מרכז הסרטן בבית החולים העמק נבחנו פרמטרים קליניים ופתולוגיים (גיל, גודל גידול, דרגת התמיינות), התפלגות מדד ההישנות של בדיקת "אונקוטייפ שד" (Recurrence Score), התוצאות הטיפוליות (שיעור הישנות מרוחקת ב- 10 שנים ותמותה מסרטן השד) תוצאות המחקר הראו כי חולים ממוצא ערבי/דרוזי חלו בגיל צעיר יותר בצורה מובהקת סטטיסטית (גיל חציוני 55 שנים לעומת 62 שנים), אך לא נמצא הבדל בהתפלגות מדד ההישנות המחלה (RS) של בדיקת אונקוטייפ שד.

בנוסף השימוש בכימותרפיה היה גבוה יותר בקרב חולים ממוצא ערבי/דרוזי (ככל הנראה בגלל הגיל הצעיר יותר של התחלואה) ושיעור ההישנות המרוחק ב- 10 שנים היה נמוך יותר בקרב חולים ממוצא ערבי/דרוזי בהשוואה לחולים ממצוא יהודי.

 את ההבדלים הללו ניתן לייחס להבדלים בהתפלגות הגילאים בין שתי האוכלוסיות. כאשר החוקרים סבורים כי ייתכן וישנן סיבות נוספות להבדלים כמו למשל מיעוט בדיקות סקר ותת-אבחון בקרב חולים מבוגרים ממוצא ערבי/דרוזי, וכן הבדלים בביולוגיה של הגידולים בין הקבוצות האתניות השונות. הבדלים כאלה הודגמו במחקר שנערך לאחרונה על ידי פרופ' זידאן ג'מאל מהמרכז רפואי זיו בו נמצא כי חולים ממוצא ערבי-ישראלי היו צעירים יותר (גיל ממוצע 49.9 לעומת 59.4 שנים), בעלי סיכוי גבוה יותר לגרורות, בעלי גידולים גדולים יותר, בעלי גידולים בדרגת התמיינות 3 או מחלה שהיא חיובית לקולטן HER2, ועם סבירות פחותה לגידולים הורמונליים. 

לתוצאות המחקר הנוכחי יש חשיבות גדולה מכיוון שלקשר בין גזע ואתניות, מדד ההישנות של אונקוטייפ שד ותוצאות קליניות בסרטן השד קיימות השלכות קליניות.

בדיקת "אונקוטייפ שד" היא הבדיקה הגנומית המובילה והמועדפת בהנחיות המקצועיות של ארגוני הבריאות הגדולים בעולם לחולות עם סרטן שד בשלב מוקדם, המבטא קולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2  עם 0 עד 3 בלוטות מעורבות. הבדיקה בוחנת את ביטויים של 21 גנים ברקמת הגידול הספציפיים לסרטן השד, כדי לקבוע את היעילות מתוספת כימותרפית, ובכך מעמידה לרשות המטופלות והרופאים רמת דיוק חסרת תקדים לשם קבלת החלטות טיפוליות. תוצאות בדיקת אונקוטייפ שד ניתנות  כמדד הישנות (Recurrence Score - RS) מספר בין 0 ל- 100, האומד את הסיכון האישי להישנות מחלה מרוחקת.

הבדיקה נכנסה לסטנדרט הטיפולי בעקבות תוצאות מחקר ה  TAILORx  - המחקר הגדול ביותר שנערך בתולדות חקר סרטן השד, אשר ביסס את ההנחיות הטיפוליות בסרטן שד מוקדם עפ"י תוצאות מדד ההישנות של בדיקת  אונקוטייפ שד. נשים שסווגו עם מדד הישנות בטווח 25 - 0 הראו סיכוי נמוך להישנות מרוחקת של הסרטן, תחת טיפול הורמונלי בלבד, וכי לכימותרפיה אין יתרון בהפחתת הסיכויים לחזרת הסרטן. סיווג עם מדד הישנות בטווח 100 – 26 הראה סיכון גבוה יותר להישנות המחלה, וסבירות גבוהה שתוספת כימותרפיה לטיפול ההורמונלי, תספק תועלת משמעותית בהפחתת הסיכון. בדיקת אונקוטייפ שד מזהה באופן מוחלט את הרוב המכריע של נשים עם סרטן שד בשלב מוקדם, אשר אינן זוכות לתועלת מכימותרפיה (80% מהמטופלות), ואת המיעוט החשוב של נשים שעבורן תוספת כימותרפיה מהווה הצלת חיים.

קישור למחקר המקורי: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/tbj.13870

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<