חדשות

יו''ר עובדי המעבדות: ''הנחיית שר הבריאות לבצע לאוכלוסייה בדיקות סרולוגיות לא מציאותית'', וללא המידע הסרולוגי היכולת לגבש מדיניות רציונלית נפגעת קשה

28/06/2020

מאת מערכת אי-מד

להלן הודעה לתקשורת שנשלחה ע"י יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות:

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות:

"הנחיית שר הבריאות לבצע לאוכלוסייה בדיקות סרולוגיות לא מציאותית."

אין במעבדות בישראל דיי כוח אדם לפענח כמאתיים אלף בדיקות סרולוגיות שתוקפן יפוג בשבועיים הקרובים. כזכור, הבדיקות הסרולוגיות נמצאות בישראל ללא שימוש כבר חודשים. הלחץ כעת הוא להספיק להשתמש בהן לפני שיפוג תוקפן. פענוח הבדיקות הסרולוגיות שונה מבדיקות הקורונה ומבוצע במעבדות אחרות (מעבדות שעוסקות באבחון נוגדנים בדם) שגם כך בעומס עבודה גבוה ועם קשיים לעמוד בהיקפי העבודה.

על מנת לפענח את הבדיקות הסרולוגיות צריך לעכב פענוח של בדיקות לאבחון נוגדנים של וירוסים אחרים כמו צהבת, אדמת, חצבת, מחלת הנשיקה וכדומה. בחודשיים האחרונים התרענו שאיננו ערוכים מבחינת כוח האדם במעבדות לפענוח הבדיקות הסרולוגיות.

משרד הבריאות בחר להתעלם מהאזהרות. התחושה היא של גן ילדים. שמים פלסטר זמני על מערך אחד של בדיקות, ומתעלמים מהעבודה השוטפת במערכת. המעבדות קרובות לנקודה שבה לא יוכלו לספוג ולטפל בבדיקות נוספות שבשגרה.

ההסכם שנחתם עם האוצר מתייחס רק לתוספת של כמה עובדים חדשים במעבדות הקורונה בלבד. ברור שמשרד הבריאות חייב להבין שזוהי משימה לאומית להגדיל את היקף כוח האדם בכלל המעבדות הרפואיות במדינת ישראל."

הערת המערכת:  לביצוע הבדיקות הסרולוגיות חשיבות עצומה שכן המדיניות שיש לבחור ולרכז בה מאמצים היא שונה לחלוטין אם שיעור המאומתים כיום מסך הנדבקים הוא 80% או 10% , כפי שאפשר היה לראות בסימולציה שהצגנו במסגרת הראיון המיוחד שקיימנו עם מפתחי סימולטור הקורונה. מפרסומים שונים עולה שאם הבדיקות לא יבוצעו בקרוב, יאבד תוקפן והשקעה של מיליוני ש"ח רבים תרד לטמיון.. אך כאמור , חמורה מכך היא העובדה שהיכולת לגבש אסטרטגיה נכונה תהיה מוגבלת מאוד ללא המידע הסרולוגי.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<