חדשות

הנתונים אודות הדיוק של בדיקות נוגדנים כנגד COVID-19 עדיין אינם ברורים (Cochrane Library)

28/06/2020

 

לבדיקות נוגדנים ל-COVID-19, לפחות אלו אשר היו זמינות במהלך חודש אפריל, היה חלון דיוק של שבועות בודדים בלבד לאחר הופעת התסמינים ומעט נתונים תמכו במהימנות הבדיקות מעבדה לנקודה זו, כך עולה מסקירת Cochrane Review חדשה.

 

ב-19 ביוני פרסם מנהל המזון והתרופות האמריקאי מכתב נוסף לצוותים רפואיים אודות בדיקות סרולוגיות דרך מערכת MedWatch. על-פי מכתב זה, הסוכנות אינה מודעת לבדיקת נוגדנים שתוקפה הוכח לאבחנה זיהום בנגיף SARS-CoV-2.

 

החוקרים ביקשו לבחון את בדיקות הנוגדנים באמצעות סקירת ספרות, אשר כללה 54 מחקרים זמינים שפורסמו עד סוף חודש אפריל, רובם מסין. ניתוח הנתונים הזמינים הצביע גם כן על תוצאות מאכזבות, בעיקר בשל איכות הנתונים הזמינים.

 

מסיכום התוצאות אודות בדיקות נוגדני IgG, IgM, IgA וכלל הנוגדנים ו-IgG/IgM עלה רגישות נמוכה לבדיקות במהלך השבוע הראשון מהופעת התסמינים (בכל המקרים הרגישות הייתה קטנה מ-30.1%), עם עליה בשבוע השני ותיעוד הערכים הגבוהים ביותר בשבוע השלישי. לשילוב של IgG/IgM הייתה רגישות של 30.1% לאחר 1-7 ימים, 72.2% לאחר 8-14 ימים מהופעת התסמינים והרגישות עמדה על 91.4% כאשר הבדיקות בוצעו 15-21 ימים לאחר הופעת התסמינים.

 

בעוד שהרגישות של הבדיקות עמדה על 96.0% כאשר בוצעו 21-35 ימים לאחר הופעת התסמינים, החוקרים מדגישים כי הערכות הדיוק מעבר לשלושה שבועות התבסס על מדגים קטנים יותר. הם גם מציינים כי מספר המחקרים להערכת רגישות הבדיקות מעבדה ל-35 ימים לאחר הופעת התסמינים, היה קטן ולא מספק.

 

החוקרים מסבירים כי במידה ויושלמו בדיקות נוגדנים ב-1,000 נבדקים, שלושה שבועות לאחר הופעת התסמינים, 5% מהם באמת חלו ב-COVID-19, בהתאם לסקר ארצי בנושא, 21% מהתוצאות יהיו חיוביות-שגויות ו-0.4% יהיו שליליות-שגויות. במקרים בסיכון גבוה, דוגמת מוסד רפואי, כאשר 50% מהחולים עם תסמינים סובלים מ-COVID-19, שיעור התוצאות החיוביות-שגויות צפוי לצנוח ל-2% ושיעור התוצאות השליליות-שגויות יעלה ל-8%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי רגישות בדיקת נוגדנים נמוכה מדי בשבוע הראשון להופעת התסמינים בכדי לשמש כבסיס לאבחנה של COVID-19, אך עדיין תתכן חשיבות לבדיקות אלו ככלי עזר בחולים המתייצגים מאוחר יותר, כאשר בדיקות RT-PCR הן שליליות או לא מבוצעות. לבדיקת נוגדנים ערך קטן יותר בזיהוי זיהום קודם ב-SARS-CoV-2 במידה ומבוצעת 15 ימים ומעלה לאחר הופעת התסמינים. עם זאת, בשלב זה לא ידוע כמה זמן הנוגדנים נותרים מוגברים וקיים מידע מוגבל מאוד אודות יעילות הבדיקות מעבר ל-35 ימים לאחר הופעת התסמינים.

 

Cochrane Library 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

המידע שיכול להתקבל מביצוע בדיקות סרולוגיות נרחבות הוא בעל חשיבות עצומה שכן הוא עשוי לסייע בקבלת ההחלטות באשר למדיניות הניטור וקטיעת שרשראות ההדבקה (אם המידע הסרולוגי יצביע על כך שכיום למעשה שיעור המאומתים הוא רק 10%-15% מהמספר האמיתי של החיוביים לנגיף אז ברור שלפעילות של עצירת שרשראות ההדבקה באמצעים דיגיטליים או אחרים משמעות נמוכה ושריכוז המאמץ צריך להיות מופנה לכיוונים אחרים, כפי שניתן לראות זאת יפה  בראיון שקיימנו עם מפתחי הסימולטור של הטכניון ). 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<