חדשות

מוטציית 614G של נגיף הקורונה היא ככל הנראה אחראית להתפשטות המהירה בעולם של המגיפה (NYT, הארץ)

26/11/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ כתבה בניו יורק טיימס נראה כי  מוטציה אחת של נגיף הקורונה המכונה 614G היא זו שגרמה להתפשטות הנרחבת של המגיפה. המוטציה  התגלתה לראשונה בינואר במזרח סין ומאז התפשטה במהירות באירופה ובניו יורק והפכה להיות הנפוצה ביותר בעולם.

מחקר חדש, שכלל בדיקה גנטית מדוקדקת של התפרצויות המגפה ובדיקות מעבדה ברקמות ריאות של בני אדם, מצא כי למוטציה זו היה אכן יכולת הדבקה גבוהה יותר מהנגיף המקורי, אך אין עדיין ראיות שיכולת הפגיעה שלו גם הייתה גבוהה יותר.

ככל הנראה, כך לפי הגנטיקאי מהמכון למחקר גנומיקה תרגומית באריזונה, דיוויד אנגלתאלר,,המוטציה הזאת היא זו שחוללה את המגפה.

במחקר נוסף התברר כי המגפה התפשטה ביישובים בבריטניה מהר יותר כשהופיעה בגרסת 614G מאשר בגרסתה המקורית שהתגלתה בווהאן. מחקר אחר הראה גם שאוגרים הדביקו זה את זה מהר יותר כאשר נחשפו לגרסת 614G .  מחקר נוסף הראה שגירסה זו הדביקה ב"יעילות" גבוהה יותר רקמות אף וסימפונות של בני אדם בהשוואה לגירסה המקורית.

להערכת חלק מהחוקרים מוטציה זו יכולה גם להסביר מדוע מדינות שהצליחו בשלב הראשון להתמודד ביעילות עם הנגיף התקשו לעשות זאת בגל השני.

חוקרים בריטים, שנעזרו במאגר הנתונים הלאומי הגדול בעולם של רצפי גנום של נגיף הקורונה הציגו ראיות חדשות לפיהן באנגליה המוטציה אכן התפשטה מהר יותר מאשר הגירסה המקורית.

לדברי אנגלתאלר, סביר להניח שהנגיף ימשיך להשתנות, אך במרבית המקרים השינויים יהיו קטנים ולא משמעותיים מבחינת אפקט ההדבקה או כושר הפגיעה. עם זאת הוא ממליץ להמשיך לעקוב אחר השינויים בקפדנות ולהיערך בהתאם.

לכתבה בניו יורק טיימס

לכתבה ב"הארץ"

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<