חדשות

העלייה בכל מדדי ההדבקה והתחלואה מחייבת החרפת צעדים מידית כדי ל''קנות זמן'' עד קבלת האפקט של התחסנות קבוצות הסיכון כשההתלבטות היא בין ריסון מהודק דיפרנציאלי או סגר כללי

21/12/2020

מאת מערכת אי-מד

במקביל למבצע החיסונים שנראה עד כה כמתנהל בצורה מהירה ותקינה עם היענות ציבורית גבוהה, ממשיכה העלייה בהדבקה ובתחלואה. הדיווחים על המוטציה של הנגיף באנגליה מגבירים את החשש לאפשרות של התפרצות מהירה. אין כרגע עדויות על כך שהמוטציה האנגלית הגיעה לישראל, אך יש להניח שזו רק שאלה של זמן, גם אם תתבצע סגירה של נתב"ג.

בדו"ח היומי של אגף המודיעין  ניתן לראות שהממוצע השבועי ליום חצה כבר את רף ה-2500 מאומתים, ושמקדם ההדבקה הגיע כבר ל-1.27

גם שיעור הבדיקות החיוביות ממשיך לעלות (אמש 4.1%) ובממוצע שבועי 3.5%

גם מגמת העלייה במספר החולים הקשים נמשכת, כשהצפי הוא לעלייה תלולה במספר החולים הקשים החדשים ליום (בהתבסס על מס' המאומתים החדשים מעל גיל 60) 

העלייה הזו במספר החולים הקשים מתחילה להתבטא גם בעקומת הנפטרים, כפי שניתן לראות כאן מלוח הבקרה של משרד הבריאות

מתמונת המצב היומית של "מגן ישראל" ניתן לראות שע"פ נתוני הרמזור המוצגים כאן

 

ששיעור נמוך מאוד מהמאומתים נמצא באזורים ירוקים, ושכ-50% מההדבקה מתרחשת באיזורים אדומים וכתומים (כאשר מספר היישובים האדומים והכתומים מהווה רק כ-13% מכלל היישובים שבהם נמצאת כ-30% מהאוכלוסייה). 

כלומר, אפשר להעריך  שעדיין מדובר בהתפרצות ממוקדת יחסית, מה שמעלה את הסברה שלצעדים דיפרנציאליים/אזוריים משמעותיים עשויה להיות עדיין אפקטיביות בעצירת ההתפשטות ושניתן אולי עדיין להימנע מסגר כללי.

מול גישה מתונה יחסית זו יש במשרד הבריאות כאלה שמעריכים שאין מנוס מסגר כללי עכשיו ומיד. כפי שדיווחנו אמש, גם חוקרי האונ' העברית ממליצים על ריסון מהודק מיידי.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<