חדשות

ד''ר שרון אלרועי בתדריך השבועי : החשש הגדול ביותר הוא הופעת ווריאנט עמיד לחיסון והמשרד נערך לתרחיש אפשרי כזה, כמו גם האפשרות לירידה באפקטיביות החיסון

15/03/2021

מאת מערכת אי-מד

בתדריך השבועי של ד"ר שרון אלרועי שהתקיים היום התייחס אלרועי מס' שאלות שאי-מד שאלה. להלן השאלות:

  • האם ניתן להתחיל להציג נתונים יומיים של מאומתים חדשים שהתחסנו (בכדי שניתן יהיה לזהות שינויים במגמה) ?  אלרועי משיבה בחיוב, תוך שהיא מדגישה שיש לנתח הנתונים בהתאם לשיעור הנדבקים/חולים מחוסנים מתוך כלל המתחסנים. 
  •  מהי המגמה הנוכחית ?  במהלך התדריך הציגה אלרועי את הגרף הבא ממנו ניתן לראות שרק מיעוט קטן מאוד מהחולים הקשים היה מחוסן . (השטח האפור מייצג את מס' החולים הקשים שקיבלו 2 מנות חיסון) .

  • כמו כן האם ניתן להציג נתונים עדכניים של הווריאנטיים הקיימים כיום בישראל ? אלרועי עדכנה שהזן הבריטי מהווה כיום למעלה מ-90% מהתחלואה. שאר הזנים כולל הדרום האפריקאי מהווים כ"א פחות מ-1% ולפי כל הבדיקות, אינן מתפשטים כעת. יש לציין בהקשר זה שאלרועי ציינה שמונה כעת פרוייקטור לנושא ריצוף גנטי של הזנים ומעקב אחריהן.
  •  ובאשר למשך הזמן שהחיסונים אפקטיביים - האם אפשר להציג כיצד מתכנן המשרד לעקוב ולבדוק זאת ? ואם אכן יתברר שלאחר 6 חודשים למשל ממועד החיסון  יש ירידה ברמת האפקטיביות של החיסון האם התכנית היא לתת מנה אחת/שתיים נוספות של אותו חיסון ?  אלרועי ציינה שהמשרד אכן עסוק כעת בתכנון מהלך זה, אך עם זאת ציינה שאין עדיין מדדים ברורים באשר לרמות נוגדנים המהוות סף ליעילות, ויהיה צורך לבחון זאת גם מול נתוני הדבקה ותחלואה. במידה והמשרד יגיע למסקנה שרמת האפקטיביות של החיסון הנוכחי ירדה מתחת לסף, יהיה צריך לשקול אם לתת מנת חיסון אחת נוספת מאותו סוג, או במקרה של ווריאנט, לשקול מנה או שתיים של חיסון מסוג אחר.

 

ד"ר שרון אלרעי סיכמה כי המגמה נראית כעת חיובית ומעודדת, כאשר החשש הגדול ביותר הוא הופעה של ווריאנט עמיד, ולתרחיש הזה המשרד נערך כאמור בהתאם.  כמו כן הדגישה שלמרות היעילות הרבה של החיסון, הן במניעת הדבקה אסימפטומטית וסימפטומטית, עדיין ההגנה אינה 100%, ולכן יש עדיין מקום לעטיית מסכות ושמירת ריחוק חברתי, בוודאי במקומות שבהם יש גם לא מחוסנים.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<