חדשות

קופסאות הנשמה עשויות לגרום יותר נזק מתועלת בעידן COVID-19 (מתוך Anaesthesia)

12/07/2020

 

 קופסאות אירוסולים שנועדו למנוע הדבקה של איש צוות רפואי במהלך הנשמה של חולה עם COVID-19 עשויות למעשה להוביל לעליה בחשיפה של המטפל לנגיף, כך עולה מתוצאות מחקר קטן שפורסמו בכתב העת Anaesthesia.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לאור מגפת COVID-19 פותחו מכשירים חדשים שנועדו להגן על ניהול דרכי האוויר של מטופלים במהלך אינטובציה בה מיוצרים אירוסולים. באמצעות מודל סימולציה בחנו החוקרים את החשיפה של איש הצוות הרפואי שביצע אינטובציה לחלקיקים נישאים באוויר בקוטר 0.3-5.0 מיקרונים באמצעות חמישה מכשירים להכלת אירוסולים (קופסת אירוסול; קופסא סגורה עם ובלי שאיבה; וילון רוחבי; ווילון אורכי) בהשוואה לביצוע הפרוצדורה ללא מכשירים להגבלת פיזור אירוסולים.

 

סיליין בנבולייזר שימש כמודל ליצירת אירוסולים למשך 300 שניות, כאשר בנקודה זו הוסרו המכשירים להערכת פיזור החלקיקים. התוצא העיקרי היה כמות וגודל החלקיקים הנישאים באוויר כפי שנמדד באזור הראש של איש הצוות הרפואי לאחר 30, 60, 120 ו-300 שניות, כמו גם לאח 360 שניות (60 שניות לאחר הסרת המכשיר).

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לביצוע הפרוצדורה ללא שימוש בציוד מיוחד להגבלת פיזור אירוסולים, ביצוע אינטובציה בקופסא סגורה עם שאיבה הוביל לירידה בחשיפה לחלקיקים בקוטר 0.3, 0.5, 1.0 ו-2.5 מיקרון, אך לא נרשמה ירידה בחשיפה לחלקיקים בקוטר 5.0 מיקרונים, בכל נקודות הזמן שנבחנו.

 

בהשוואה לביצוע הפרוצדורה ללא שימוש בציוד מיוחד, השימוש בקופסת אירוסול לווה בעליה בחשיפה לחלקיקים הנישאים באוויר בקוטר 1.0, 2.5 ו-5.0 מיקרון לאחר 300 שניות. השימוש בוילון אורכי או רוחבי לא לווה בכל הבדל בחשיפה לחלקיקים הנישאים באוויר, בהשוואה לביצוע הפרוצדורה ללא ציוד ייעודי להגבלת חשיפה לאירוסולים.

 

לסיום, כאשר החולה השתעל, השימוש בקופסת אירוסול הוביל לעליה משמעותית בחשיפה לחלקיקים הנישאים באוויר, בהשוואה לשימוש בציוד אחר או בהשוואה לביצוע הפרוצדורה ללא כל ציוד ייעודי להגבלת חשיפה לאירוסולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי המכשירים החדשים שנועדו להגן על אנשי צוות רפואי בעת הנשמה של חולים עם COVID-19 דורשים בדיקות נוספות במטרה להבטיח כי הם ממלאים את ייעודם ואינם מגדילים את הסיכון לחשיפת אנשי הצוות לחלקיקים הנישאים באוויר.

 

Anaesthesia. Published online July 9, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<