חדשות

הערכת מאזן סיכון מול תועלת התערבויות לטיפול בהתקף אסתמה בילדים (Cochrane Database of Systematic Reviews)

10/09/2020

 

ישנן התערבויות שונות שנועדו לסייע בטיפול בילדים עם התקף אסתמה, אך מיעוט העדויות בספרות הרפואית מקשה על הערכת המאזן בין התועלת והנזקים האפשריים של הטיפול, כך עולה מסקירה חדשה מטעם Cochrane Collaboration.

 

אין עדויות רבות התומכות במרבית הטיפולים בהם משתמשים כיום לטיפול בילדים עם התקף אסתמה בהם לא תועדה תגובה לקו טיפול ראשון. מרבית הילדים הפונים בשל התקף אסתמה בדרגה קלה או בינונית מגיבים היטב לקו טיפול ראשון, הכולל מתן חמצן, ביתא אגוניסטים קצרי-טווח בשיאוף וטיפול סיסטמי בסטרואידים. עדיין לא ברור מהו הטיפול הטוב ביותר בילדים אלו.

 

החוקרים בחנו את היעילות והבטיחות של קו טיפול שני לילדים עם התקף אסתמה בהם התסמינים נותרו לאחר קו טיפול ראשון ע"י סיכום 13 סקירות קודמות, אשר כללו 67 מחקרים להערכת התערבויות שונות.

 

מהנתונים עולה כי אין עדויות המציעות כי התערבות כלשהי הפחיתה את הסיכון לצורך בטיפול נמרץ. עם זאת, מתן תוך-ורידי של מגנזיום סולפט הפחית משמעותית את הסיכון לאשפוז ומשך השהות בבית החולים.

 

הסיכון לאשפוז היה קטן יותר גם בעקבות תוספת טיפול בתכשירים אנטי-כולינרגיים או ביתא-אגוניסטים בשיאוף וע"י הוספת תערובת הליום וחמצן בשיאוף.

 

תוספת מגנזיום סולפאט בשיאוף לטיפול סטנדרטי במרחיבי סמפונות גם הפחית את שיעור האירועים החריגים החמורים במהלך האשפוז.

 

מתן Aminophylline לווה בסיכון מוגבר להקאות, בהשוואה לפלסבו, ובסיכון מוגבר לבחילות והקאות בהשוואה לטיפול תוך-ורידי בביתא-אגוניסטים, בעוד שתוספת טיפול אנטי-כולינרגי לטיפול בביתא-אגוניסטים קצרי-טווח הפחית את הסיכון לבחילה ורעד.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מספקים מקור להרגעה עבור רופאים רבים, כאשר הטיפולים הניתנים בפועל לחולים אלו הם אכן הטיפולים המתאימים במצבים אלו. בשלב זה רק לא ניתן לקבוע מהו הטיפול הטוב ביותר, מאחר והמחקרים הקיימים לא הצליחו לספק מידע בכדי לענות על שאלה זו.

 

Cochrane Database of Systematic Reviews, online August 5, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<