חדשות

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי עשוי להקל על חרדה חברתית בילדים (JAMA Psychiatry)

14/05/2021

 

בילדים ומתבגרים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס-אינטרנט סייע בטיפול בהפרעות חרדה חברתית בצורה מוצלחת ומשתלמת יותר מטיפול תומך מבוסס-אינטרנט, כך עולה מתוצאות מחקר חדש משבדיה שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות ומאזן עלות-תועלת של טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס-אינטרנט ובהנחיית-מטפל בילדים עם הפרעת חרדה חברתית, בהשוואה לטיפול תומך מבוסס-אינטרנט.

 

המחקר האקראי כלל ילדים ומתבגרים אשר טופלו במסגרת שירותי בריאות הנפש בשטוקהולם, שבדיה, בין תחילת ספטמבר בשנת 2017 ועד סוף חודש אוקטובר בשנת 2018. בכל הילדים שנכללו במחקר תועדה אבחנה של הפרעת חרדה חברתית.

 

מדגם המחקר כלל 307 משתתפים, 103 מהם חולקו באקראי ל-10 שבועות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בהנחיית-מטפל (51 חולים) או לטיפול תומך בהנחיית מטפל (52 חולים) בשל הפרעת חרדה חברתית.

 

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס-אינטרנט היה יעיל יותר מטיפול תומך מבוסס-אינטרנט בהפחתת חומרת תסמיני הפרעת חרדה חברתית.  מדדי Clinician Severity Rating (CSR) לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס-אינטרנט בתחילת המחקר ולאחר שלושה חודשי מעקב עמדו על 5.06 ועל 3.96, בהתאמה, בהשוואה למדדים של 4.94 ו-4.48 עם טיפול תומך.

 

בדומה, כל התוצאים המשניים הדגימו הבדלים משמעותיים עם גדלי השפעה קטנים-עד-גדולים, למעט איכות החיים לפי דיווח הילדים.

 

מניתוח עלות-תועלת עלה חסכון בעלויות עם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס-אינטרנט, בהשוואה לטיפול תומך, כאשר עיקר הירידה בהוצאות הרפואיות נבע מעלויות נמוכות יותר של טיפול תרופתי ועליה ביצרנות בבית הספר בזרוע הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי. בזרוע הטיפול התומך תועד מקרה אובדני יחיד; לא תועדו אירועים חריגים חמורים אחרים בזרוע המחקר הזו.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס-אינטרנט הינה התערבות יעילה ומשתלמת לפי מאזן עלות-תועלת בילדים ומתבגרים עם הפרעת חרדה חברתית.

 

JAMA Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<